Бібліографічне посилання: Реєнт О.П.
МЕЛЕНЕВСЬКИЙ Маркіян (Мар'ян, Юлій) Мар'янович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Melenevsky_M_M (останній перегляд: 16.02.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці
МЕЛЕНЕВСЬКИЙ МАРКІЯН (МАР'ЯН, ЮЛІЙ) МАР'ЯНОВИЧ
МЕЛЕНЕВСЬКИЙ Маркіян (Мар'ян, Юлій) Мар'янович (Іванович; псевдоніми – Басок, Гилька, Масойлович та ін.; 1878 – 1930-ті рр.) – політ. діяч, публіцист. Н. в с. Федюківка Таращанського пов. Київ. губ. (нині село Лисянського р-ну Черкас. обл.) в родині поміщика. Закінчив г-зію в м Київ. За участь у студентському русі виключений з Новоалександрівського ін-ту с. госп-ва та лісництва (нині Новоалександрівськ – м. Пулави, Польща). У кінці 1890-х рр. заснував у Києві "Групу сільських робітників соціал-демократів Київської губернії", яка встановила зв'язок з Українською соціал-демократією І.Стешенка й Лесі Українки. 1899 заарештований у Києві під час вуличної демонстрації, перебував на засланні та еміграції. 1900–04 – член Революційної української партії, працював на Київщині, згодом – у Закордонному к-ті РУП у Львові. 1904–11, після розколу РУП, став одним із засновників і керівників соціал-демократ. "Спілки", яка на початку 1905 об'єдналася з меншовицькою фракцією Російської соціал-демократичної робітничої партії на правах крайової орг-ції. 1912–13, після розгрому "Спілки", М. співробітничав у більшовицькій пресі, готуючи огляди робітн. руху в країнах Зх. Європи. 1913–14 виступив ініціатором об'єднання Української соціал-демократичної робітничої партії та соціал-демократ. "Спілки" з метою посилення революц. руху в Україні. У роки Першої світової війни був членом президії Союзу визволення України та його представником у Стамбулі, членом президії Загальної української ради у Відні, брав активну участь у переговорах з турец. урядом про надання допомоги у створенні самостійної і незалежної Укр. д-ви. У 1920-х рр. переїхав до УСРР, де і помер у 1930-ті роки. Перу М. належить велика кількість публіцистичних праць, рецензій, спогадів про розвиток соціал-демократ. руху в Україні в 1902–13, у т. ч. "До роботи через єднаннє", "До історії Української С.-Д. Спілки" та ін. |
дата публікації: 2009 р.
Література: - Гермайзе О. Нариси з історії революційного руху на Україні, т. 1. К., 1926
- Галаган М. З моїх споминів, ч. 1. Львів, 1930
- Українські політичні партії кінця XIX – початку ХХ століття: Програмові і довідкові матеріали. К., 1993
- Протоколи II (невідбутого) з'їзду РУП 1904 р. Центральний державний архів вищих органів влади України, ф. 3807, оп. 1, спр. 10.
|