ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МІЖНАРОДНА РОБІТНИЧА ДОПОМОГА (МІЖРОБДОП)

  Бібліографічне посилання: Павленко В.В., Мовчан О.М. МІЖНАРОДНА РОБІТНИЧА ДОПОМОГА (Міжробдоп) [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Mizhnarodna_robitnycha_dopomoga (останній перегляд: 16.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МІЖНАРОДНА РОБІТНИЧА ДОПОМОГА (МІЖРОБДОП)

МІЖНАРОДНА РОБІТНИЧА ДОПОМОГА (Міжробдоп) – міжнар. орг-ція пролетарської солідарності. Створена Виконкомом Комінтерну (див. Інтернаціонал Комуністичний) 12 серпня 1921 в Берліні (Німеччина) з метою координації інтернаціональної робітн. допомоги голодуючим рад. Росії (див. також Голод 1921 – 1923 років в УСРР). Первісна назва – Тимчасовий закордонний к-т допомоги голодуючим в Росії. Керівний орган Міжробдопу – ЦК (знаходився в Берліні, після 1933 – у Парижі, Франція), обирався на міжнар. конгресах орг-ції. Серед засновників і активних діячів Міжробдопу були М.Андерсен-Неске, А.Барбюс, П.Вайян-Кутюр'є, Т.Драйзер, А.Ейнштейн, Р.Ролан, А.Франс, К.Цеткін, Б.Шмераль та ін. видатні європ. й амер. інтелектуали.

Розгорнула свою діяльність в Україні в листопаді 1922, припинила – у травні 1923. Надавала продовольчу та вироб. допомогу. Забезпечувала безплатним харчуванням безпритульних дітей і безробітних. Видала їм 382 тис. 530 продовольчих пайків. Крім того, надіслала дитячим будинкам 45 тис. комплектів одягу і 3,6 тис. пар взуття. Асигнувала 40 тис. дол. США і закупила 20 тракторів для відбудови сільс. госп-ва України. З метою запровадження передових зх. технологій у пром-сті сприяла відрядженню в Україну іноз. робітників. Філіали торговельно-пром. акціонерного т-ва Міжробдопу "Ауфбау" (Industrie und handel Aktiengesellshaft Internationale Arbeiterhilfe für Sowjet Russland "Aufbay"), яке завозило в УСРР с.-г. техніку, діяли в Харкові та Юзівці (нині м. Донецьк).

Виконавши первісне завдання – надання допомоги голодуючим Росії та України, почала надавати моральну і матеріальну підтримку робітникам різних країн під час страйків, локаутів, безробіття та стихійних лих. Зокрема 1923–24 зібрала в фонд допомоги нім. страйкарям 600 тис. дол. США, з яких 25 % – в СРСР.

Міжробдоп мав характер масового руху, в ньому переважало колективне членство й постійно існували лише нац. к-ти. Рад. секція Міжробдопу створена 1924. Від 1926 її колективним членом стали рад. профспілки. Однією із найбільш значних акцій рад. секції Міжробдопу була кампанія солідарності 1926–27 із заг. страйком і страйком гірників Великої Британії. Поряд із проголошеним курсом на екон. допомогу пролетаріату, Міжробдоп підтримував революц. рух у багатьох країнах, брав участь у боротьбі проти фашизму. 1935, у зв'язку з неможливістю легального існування в більшості країн, Міжробдоп припинив свою діяльність як самостійне міжнар. об'єднання. Рішенням Виконкому Комінтерну секретаріат Міжробдопу був реформований у внутр. комісію Комінтерну з надання допомоги компартіям у питаннях соціальної політики. Нац. секції та їхні кадри вливалися в орг-ції "народних фронтів" або в осередки, що боролися за їх створення.

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Мичев Д. Межробпом – организация пролетарской солидарности. М., 1971
 2. Забарко Б.М. Классовая борьба и международная рабочая помощь. К., 1974
 3. Забарко Б.М., Макаренко O.А. Пролетарська солідарність у дії. К., 1985.

Посилання:
 • ДОНЕЦЬК
 • ФАШИЗМ
 • ГОЛОД 1921–1923 РОКІВ В УСРР
 • ІНТЕРНАЦІОНАЛ КОМУНІСТИЧНИЙ, ТРЕТІЙ ІНТЕРНАЦІОНАЛ, КОМІНТЕРН
 • ХАРКІВ
 • ПРОФЕСІЙНІ СПІЛКИ В УКРАЇНІ
 • ПРОЛЕТАРІАТ

 • Пов'язані терміни:
 • ГОЛОД 1921–1923 РОКІВ В УСРР
 • ІНОЗЕМНА ДОПОМОГА ГОЛОДУЮЧИМ В УСРР 1922–1923
 • МІЖНАРОДНА ОРГАНІЗАЦІЯ ДОПОМОГИ БОРЦЯМ РЕВОЛЮЦІЇ (МОДР)


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)