ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МІЖНАРОДНИЙ ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ ПРОЕКТ (МЧП)

  Бібліографічне посилання: Барановська Н.П. МІЖНАРОДНИЙ ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ ПРОЕКТ (МЧП) [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Mizhnarodny_chornobylsky_proekt (останній перегляд: 26.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МІЖНАРОДНИЙ ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ ПРОЕКТ (МЧП)

МІЖНАРОДНИЙ ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ ПРОЕКТ (МЧП) – акція, ініційована урядом СРСР у жовтні 1989 та реалізована Міжнародним агентством з атомної енергії з метою оцінки заходів, проведених владою щодо населення, яке мешкало на радіаційно забруднених в результаті аварії на ЧАЕС у квітні 1986 територіях (див. Чорнобильська катастрофа 1986). Передбачалася перевірка методологій та технологічних процесів, що реалізовувалися рад. орг-ціями під час вирішення проблем ліквідації наслідків аварії; підтвердження реальності даних, наданих до МАГАТЕ та опублікованих у наук. літературі; формування позиції щодо 35-берної концепції впливу іонізуючого опромінення на організм людини.

Для виконання проекту було залучено майже 200 учених з 25-ти країн світу, а також Комісії Європ. співт-ва, продовольчої і с.-г. орг-ції Організації Об'єднаних Націй, Міжнародної організації праці, Наук. к-ту ООН з дії атомної радіації, Всесвітньої організації охорони здоров'я та самого МАГАТЕ. Було створено Міжнар. консультативний к-т (МКК), який координував цю роботу. До нього входили відомі науковці з провідних ун-тів та лабораторій світу. СРСР представляли: В.Губанов (К-т з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС), А.Степаненко (АН Білорус. РСР, Мінськ), С.Волощук (Держ. к-т РРФСР з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Москва) та В.Бар'яхтар (АН УРСР, Київ).

Організаційно МЧП готувався в кілька етапів: у лютому 1990 відбулося попереднє засідання МКК, у березні значна група вчених збирала інформацію у забруднених регіонах України, Білорусі та Росії, у квітні 1990 в Києві та Мінську відбулося перше засідання МКК, а в березні 1991 – підсумкове. Кінцевий результат зусиль – "Технічна доповідь", видана 1991 у Відні (книга обсягом 740 с. великого формату). Вона містить опис історії події, дані (на той час) про забруднення довкілля, рівні радіаційного опромінення і його вплив на здоров'я населення, а також про вжиті захисні заходи.

Час, який пройшов після аварії на ЧАЕС, продемонстрував недостатність знань та інформаційну упередженість виконавців проекту й викривлення ними трагічних наслідків Чорнобильської катастрофи для населення України та ін. постраждалих регіонів, що дало підстави на поч. 1990-х рр. сприймати трагедію кількох мільйонів українців, білорусів і росіян лише як наук. проблему. Розуміння трагічності ситуації прийшло пізніше. Продовження МЧП у 2002, 2005 та наступні роки засвідчило боротьбу протилежних точок зору на наслідки Чорнобильської катастрофи 1986.

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Международный Чернобыльский проект: оценка радиологических последствий и защитных мер: Доклад Международного консультативного комитета. М., 1991
 2. Чернобыль: Пять трудных лет: Сборник материалов. М., 1992
 3. Чорнобильська катастрофа. К., 1996
 4. Барановська Н.П. Україна–Чорнобиль–світ. К., 1999.

Посилання:
 • БАР'ЯХТАР ВІКТОР
 • ЧОРНОБИЛЬСЬКА КАТАСТРОФА 1986
 • КИЇВ
 • МІЖНАРОДНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАЦІ (МОП)
 • МІЖНАРОДНЕ АГЕНТСТВО З АТОМНОЇ ЕНЕРГІЇ
 • МОСКВА
 • ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • ВСЕСВІТНЯ ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я (ВОЗ)

 • Пов'язані терміни:
 • МІЖНАРОДНЕ АГЕНТСТВО З АТОМНОЇ ЕНЕРГІЇ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)