ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МОНОПОЛІЯ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ

  Бібліографічне посилання: Нізова Л.В. МОНОПОЛІЯ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Monopoliia_zovnishnoi (останній перегляд: 18.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

МОНОПОЛІЯ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ

МОНОПОЛІЯ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ – зосередження всіх зовнішньоторг. операцій в руках держави. М.з.т. діяла в рад. період після Жовтневого перевороту в Петрограді 1917 і вважалась однією з найважливіших особливостей соціаліст. устрою (див. Соціалізм). Сутність М.з.т. полягала в тому, що д-ва самостійно здійснювала проведення зовн. торгівлі через спеціально створений для цього орган – нар. комісаріат (потім – мін-во) зовн. торгівлі; встановлювала, які орг-ції, в яких галузях і в якому обсязі можуть проводити саме операції зовн. торгівлі; визначала, виходячи із заг. народногосп. завдань, програми; здійснювала їх через експортно-імпортне планування: яка продукція і в яких кількостях може бути вивезена з країни та що повинно бути ввезено до неї, за необхідністю і вигідністю умов д-ви. Для здійснення М.з.т. уповноважені органи (рада міністрів, держ. плановий к-т, мін-во зовн. торгівлі та ін.) керували і, найголовніше, регулювали через ліцензії та своїх контингентів ввіз і вивіз продукції та загалом усі операції зовнішньоторг. орг-цій. Найголовніша функція М.з.т. – захист держ. інтересів.

М.з.т. була законодавчо закріплена декретом РНК РСФРР від 27 квітня 1918 "Про націоналізацію зовнішньої торгівлі". Відповідно до цього декрету всі торг. угоди з іноз. д-вами та окремими торг. підпр-вами за кордоном здійснювалися від імені рад. д-ви спеціально уповноваженими органами. Мимо цих органів усі торг. угоди за кордоном для ввозу і вивозу заборонялися. М.з.т. була закріплена Конституцією СРСР 1936, згідно з якою зовн. торгівля здійснювалася на основі держ. монополії, яка була віднесена до ведення держ. управління СРСР в особі його вищих органів влади і органів держ. керування.

Порушення положення про М.з.т. підлягало кримінальній відповідальності. У 1970–80-х рр. операції зовн. торгівлі були вдосконалені, вони проводилися з постійно створеними всесоюзними зовнішньоторг. об'єднаннями і торг. представництвами. Планування й регулювання зовн. торгівлі, контроль за виконанням експортно-імпортних операцій здійснювалися мін-вом зовн. торгівлі СРСР.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Собрание узаконений и распоряжений рабочего и крестьянского правительства от 27 апреля 1918, № 83, статья 432
 2. Конституція СРСР. 5 грудня 1936, стаття 14
 3. Резолюция пленума ЦК РКП(б) 3–10.10.1925 "Про внешнюю торговлю". В кн.: КПСС в резолюциях и решениях съездов, конференций и пленумов ЦК, 1898–1954, ч. 2. М., 1954
 4. Юридический словарь. М., 1956
 5. Юридична енциклопедія, т. 3. К., 2001.

Посилання:
 • ДЕРЖАВА
 • КОНСТИТУЦІЯ СРСР 1936
 • СОЦІАЛІЗМ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • ЖОВТНЕВИЙ ПЕРЕВОРОТ У ПЕТРОГРАДІ 1917


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)