ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МОТОВИЛИ

  Бібліографічне посилання: Тесленко І.А. МОТОВИЛИ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Motovyly (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

МОТОВИЛИ

МОТОВИЛИ (Беневичі-Мотовидли, Мотовидли) – шляхетський рід власного герба, у 16–18 ст. – зем'яни Волинського воєводства та Київського воєводства Речі Посполитої. Мали, імовірно, литов. походження.

Найвідомішим представником роду був слуга кн. В.-К. Острозького Іван (Ян) Мотовило (п. між 1590 та 1597), син Григорія Мотовила та Ганни Ледухівської. Саме він був тим "інославним і прилукавим, любимим слугою" кн. В.-К.Острозького "Мотовилом", який на замовлення свого патрона написав відповідь на трактат П.Скарги "Про єдність Церкви" (1577). Судячи з листів кн. А.Курбського, належав до аріан (антитринітаріїв; див. також Аріанство). Був власником частини с. Ледухів і тримав у заставі від кн. Я.Заславського с. Закриниччя (обидва в Кременецькому пов. Волин. воєводства). Можливо, Івана Григоровича слід вважати тим "Іваном Мотовидловцем", який 1560 отримав від В.-К.Острозького на ленному праві спустошений татарами маєток Гуляники, що після його смерті дістався київ. земському судді Я.Аксаку і від поч. 17 ст. називався Мотовилівкою (нині села Червона і Велика Мотовилівки Фастівського р-ну Київ. обл.).

Рід Івана Григоровича продовжили його сини Василь Старший, Ян, Самуель і Василь Молодший Мотовили, нащадки яких іменувалися Беневичами-Мотовидлами.

Дж.: Центральний державний історичний архів України в м. Києві, ф. 21–22, 25–26.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Rulikowski E. Opis powiatu wasylkowskiego. Warszawa, 1853
 2. Мицько І. Острозька слов'яно-греко-латинська академія. К., 1990
 3. Bobiński W. Wojewόdztwo kijowskie w czasach Zygmunta III Wazy: Studium osadnictwa i stosunkόw własności ziemskiej. Warszawa, 2000.

Посилання:
 • АНТИТРИНІТАРІЇ
 • АРІАНСТВО
 • КУРБСЬКИЙ АНДРІЙ МИХАЙЛОВИЧ
 • КИЇВСЬКЕ ВОЄВОДСТВО
 • ОСТРОЗЬКИЙ ВАСИЛЬ-КОСТЯНТИН КОСТЯНТИНОВИЧ
 • РІЧ ПОСПОЛИТА
 • СКАРГА ПЕТРО
 • ВОЛИНСЬКЕ ВОЄВОДСТВО
 • ЗЕМ'ЯНИ, ЯК ПОНЯТТЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)