ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МУСТЬЄ

  Бібліографічне посилання: Кухарчук Ю.В. МУСТЬЄ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Mustie (останній перегляд: 15.12.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

МУСТЬЄ

МУСТЬЄ – епоха палеантропа або неандертальця, яка протікала на тлі значних кліматичних коливань, спричинених періодичним наступом з півночі льодовика. Датується 150–35 тис. років тому. Неандерталець першим пристосувався до життя в холодних кліматичних умовах: винайшов штучний спосіб добування вогню й навчився виготовляти примітивний одяг із шкіри тварин. Мешкали неандертальці в гротах та печерах, на відкритій місцевості робили всілякі заслони; наприкінці мустьєрської епохи з'являються перші житла, для спорудження яких використовувалися кістки мамонта. Осн. заняттям неандертальців було загонне полювання на великих тварин, яке доповнювалося збиральництвом. Колективне полювання зміцнювало й удосконалювало сусп. організацію – первісне стадо перетворюється на праобщину, в якій складаються статеві й харчові табу. Обробка каменю в М. була націлена на отримання з нуклеуса відщепів-заготовок, які після вторинної обробки перетворювалися на знаряддя потрібних форм. Поряд з поширеною вже в ашелі (див. також Ашельські пам'ятки Криму) технікою радіального розщеплення дископодібних нуклеусів розвивається дуже своєрідна левалуазька техніка, гол. змістом якої було отримання скола-заготовки запланованої форми. Для вторинної обробки в М. поряд з ударною вже широко застосовували відтискну ретуш, використовуючи для цього кам'яні й кістяні (рогові) відбійники та ретушери.

Знаряддя праці неандертальців ще не відзначаються стандартністю форм, але вже помітна їх певна спеціалізація. Виразно виявляється й тенденція до виокремлення робочої та акомодаційної ділянок. Типовими кам'яними знаряддями цієї епохи є гостроконечники, наконечники, скребла, ножі з обушками, зубчасті й виямчасті вироби. На заключній стадії М. цей набір інструментів доповнюється проколками, примітивними скребками, різцями, теслами; з'являються й загострені в ударний спосіб знаряддя з кістки.

У М. була заселена практично вся територія України. На сьогодні тут відомо вже кілька сот пам'яток. Частина дослідників вважає за можливе говорити про певний культ. поділ людської спільноти цього часу.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Археология Украинской ССР, т. 1. К., 1985
 2. Давня історія України, т. 1. К., 1997.

Посилання:
 • АШЕЛЬСЬКІ ПАМ'ЯТНИКИ КРИМУ

 • Пов'язані терміни:
 • БУРАН-КАЯ 3
 • ДАВНЯ ІСТОРІЯ
 • МОЛОДОВЕ І
 • МОЛОДОВЕ V
 • ПАЛЕОГЕОГРАФІЯ
 • РАДОМИШЛЬСЬКА СТОЯНКА, РАДОМИШЛЬ I–IV
 • РИХТА, АРХЕОЛОГІЧНА ПАМ'ЯТКА
 • СТАРОСІЛЛЯ
 • ЖИТОМИРСЬКА СТОЯНКА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)