ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МИХАЇЛ I

  Бібліографічне посилання: Плахонін А.Г. МИХАЇЛ I [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Mykhail_I (останній перегляд: 23.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МИХАЇЛ I

МИХАЇЛ I (р. н. невід. – п. 1145) – митрополит Київський (1130–1145/46). Грек за походженням. Призначений та рукопокладений у Константинополі. 1130 прибув до Києва. Одразу ж по прибутті вступив у конфлікт як з духовенством, так і зі світською владою. У зв'язку з виділенням ним зі складу переяславської єпархії смоленської, переяславська кафедра з 1134 по 1141 лишалася вакантною. Не раз виступав посередником у міжкнязівських конфліктах, але не зміг уникнути звинувачень в упередженості. 1134–35 навіть був ненадовго ув'язнений за участь у боротьбі за київ. стіл. Особливо підтримував коаліцію суздальських та галицьких князів, союзником яких виступала Візантія. Така політика призвела до виникнення нетривалого розколу в Рус. церкві. Коаліція князів на чолі з волин. кн. Ізяславом Мстиславичем, намагаючись позбутися втручання Константинополя в політ. життя Русі, виступила за обрання митрополита в Києві. 1145 виїхав до Константинополя з канонічним візитом.

Досі історикам не вдалося дійти згоди у питанні, чи повернувся М. I на Русь після поїздки до Константинополя, чи саме його було поховано у Києво-Печерському монастирі (нині Києво-Печерська лавра), згідно з пізнім переказом 16 ст. Як би там не було, коли кн. Ізяслав Мстиславич захопив Київ 13 серпня 1146, Київ. митрополича кафедра вже була вакантною.

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Лебединцев П.Г. Михаил, митрополит киевский ХII в. "Киевская старина" (К.), 1892, № 12
 2. Його ж. К вопросу о киевском митрополите ХII в. Михайле. В кн.: Чтения в Обществе Нестора-летописца, вып. 10. (К.), 1896.

Посилання:
 • ДУХОВЕНСТВО
 • ЄПАРХІЯ
 • ІЗЯСЛАВ МСТИСЛАВИЧ
 • КОНСТАНТИНОПОЛЬ
 • КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА
 • КИЇВ
 • ВІЗАНТІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)