ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МИКОЛАЇВСЬКЕ І СЕВАСТОПОЛЬСЬКЕ ВІЙСЬКОВЕ ГУБЕРНАТОРСТВО

  Бібліографічне посилання: Верменич Я.В. МИКОЛАЇВСЬКЕ І СЕВАСТОПОЛЬСЬКЕ ВІЙСЬКОВЕ ГУБЕРНАТОРСТВО [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Mykolaivske_i_Sevastopolske_Gubernatorstvo (останній перегляд: 22.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МИКОЛАЇВСЬКЕ І СЕВАСТОПОЛЬСЬКЕ ВІЙСЬКОВЕ ГУБЕРНАТОРСТВО

МИКОЛАЇВСЬКЕ І СЕВАСТОПОЛЬСЬКЕ ВІЙСЬКОВЕ ГУБЕРНАТОРСТВО – спец. інститут управління, що діяв 1805–1900. Військ. губернаторства утворювалися царизмом у прикордонних ("на особых правах состоящих") регіонах та в місцях зосередження підпр-в, що обслуговували військ. потреби. Посади військових губернаторів були остаточно узаконені положенням Комітету міністрів Російської імперії "Про штати канцелярій військових і генерал-губернаторів" (лютий 1826). М. і С. в.г. створене 20 березня 1805; крім Миколаєва і Севастополя, до нього увійшли адміралтейські поселення: Богоявленське, Воскресенське, Калинівка, Покровське, а від 1820 – Березнегувате і Висунськ. Управління територією здійснювала канцелярія миколаївського і севастопольського військ. губернатора. 1856 у зв'язку з поразкою в Кримській війні 1853–1856 Севастополь було виведено з-під відомства канцелярії, яка стала іменуватися канцелярією миколаїв. військ. губернатора. Від 1877 у віданні військ. губернатора залишився лише Миколаїв із прилеглими хуторами. Упродовж 1881–82 військ. порт Миколаїв підлягав Одес. тимчасовому генерал-губернаторові.

На військ. губернаторів покладалося завдання "охорони порядку" і боротьби з протестними настроями, причому їхня влада поширювалася і на військових, і на цивільне населення. Миколаївський і севастопольський військовий губернатор одночасно вважався командувачем Чорномор. флоту, йому підлягали всі порти. Канцелярія військ. губернатора була адм. органом мін-ва внутр. справ. На неї покладався і нагляд за станом пром-сті, торгівлі, фінансів, контроль за діяльністю органів станового й місц. самоврядування.

Миколаїв. військ. губернаторство скасоване на підставі рішення Держ. ради Рос. імперії, затвердженого 5 червня 1900. Замість військ. губернатора запроваджене Миколаїв. градоначальство (див. Градоначальство).

дата публікації: 2009 р.

Література:
 1. Левченко Л. Історія Миколаївського і Севастопольського військового губернаторства (1805–1900). Миколаїв, 2006
 2. Її ж. Миколаївське і Севастопольське військове губернаторство: історія створення та засади функціонування. "Регіональна історія України", 2008, № 2.

Посилання:
 • АДМІРАЛТЕЙСЬКІ ПОСЕЛЕННЯ
 • БЕРЕЗНЕГУВАТЕ
 • ГРАДОНАЧАЛЬСТВО
 • КОМІТЕТ МІНІСТРІВ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ
 • КРИМСЬКА ВІЙНА 1853–1856, СХІДНА ВІЙНА 1853–1856
 • МИКОЛАЇВ
 • СЕВАСТОПОЛЬ, МІСТО АРК
 • ВІЙСЬКОВІ ГУБЕРНАТОРИ

 • Пов'язані терміни:
 • МИКОЛАЇВ
 • МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
 • СЕВАСТОПОЛЬ, МІСТО АРК


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)