ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МИКОЛАЯ СВЯТОГО КОСТЬОЛ У КИЄВІ

  Бібліографічне посилання: Крижановська О.О. МИКОЛАЯ СВЯТОГО КОСТЬОЛ у Києві [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Mykolaya_svyatogo_kostol (останній перегляд: 28.01.2020)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МИКОЛАЯ СВЯТОГО КОСТЬОЛ У КИЄВІ

МИКОЛАЯ СВЯТОГО КОСТЬОЛ у Києві – римо-катол. костьол св. Миколая, пам'ятка арх-ри. Споруджений у Києві 1899–1909 згідно з конкурсним проектом студента С.Воловського під кер-вом архіт. В.Городецького в стилізованих готичних формах, з двома високими стрільчастими баштами. При буд-ві фундаменту храму вперше в тогочасній Європі було застосовані бетонні набивні сваї. У конструкціях костьолу широко використаний новий на той час будівельний матеріал – залізобетон. Скульптурні роботи виконані в майстерні Е.Саля. 6 грудня 1909 відбулося урочисте освячення новозбудованого храму, на якому були присутні єпископ-суфраган А.Карас та київ., подільський і волин. генерал-губернатор Ф.Трепов.

За рад. часів богослужіння в костьолі були припинені, а саме приміщення храму до 1941 використовувалося як склади різних орг-цій. Під час Другої світової війни костьол св. Миколая був пошкоджений унаслідок артилер. обстрілу та пожежі, що виникла внаслідок цього. У листопаді 1945 заст. голови РНК УРСР Л.Корнієць звернувся до наркома внутр. справ УРСР В.Рясного з листом, в якому висловлювалося прохання про передачу приміщення костьолу під Держ. архів. Вежі ж храму були пристосовані для встановлення на них радіоантен. 1954–57 проведені ремонтно-реставраційні роботи фасадів костьолу, який ще до завершення їх (1956) був включений до списку пам'яток арх-ри, котрі перебували під захистом д-ви. 1963 храм виключений зі списку пам'яток, однак через деякий час внесений до нього знову. Після тривалої реставрації костьолу в 1970-х рр. у ньому було створено Респ. будинок органної та камерної музики (нині Нац. будинок органної та камерної музики України). Тривалий час храм перебував без законних господарів – віруючих. Лише 29 вересня 1991 перед храмом було відправлено першу Службу Божу. 29 жовтня того ж року було офіційно зареєстровано статут громади віруючих римо-катол. костьолу св. Миколая. Храм був повернений громаді, чисельність якої зросла з 65 (1991) до більш як 700 (2000) вірних. З 4 січня 1992 богослужіння в костьолі відбуваються за домовленістю з дирекцією Нац. будинку органної та камерної музики України. 25 червня 2001 костьол відвідав Папа Римський Іоанн Павло II.

дата публікації: 2009 р.

Література:
  1. Киев: Энциклопедический справочник. К., 1985
  2. Крижанівська О. Тернистий шлях до відновлення святині (з історії київського костелу св. Миколая). "Історія України", 2000, № 11 (171), березень.

Посилання:
  • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
  • ГОРОДЕЦЬКИЙ ВЛАДИСЛАВ ВЛАДИСЛАВОВИЧ
  • ІОАНН ПАВЛО ІІ
  • КОРНІЄЦЬ ЛЕОНІД РОМАНОВИЧ
  • КИЇВ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)