ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

МИКОЛИ МОКРОГО ІКОНА

  Бібліографічне посилання: Білокінь С.І. МИКОЛИ МОКРОГО ІКОНА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2009. - 790 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Mykoly_Mokrogo_ikona (останній перегляд: 22.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 6: Ла-Мі ) в електронній біблотеці

МИКОЛИ МОКРОГО ІКОНА

МИКОЛИ МОКРОГО ІКОНА – найдавніша чудотворна ікона кафедрального Софійського собору в Києві. Зберігалася на хорах ліворуч – у дубовому різьбленому кіоті на стіні Миколаївського нефу. Геральдист і мистецтвознавець М.Битинський, який бачив її бл. 1954 на еміграції, писав: "Розмір образа досить великий, у площі 43х33Ѕ інчів [дюймів]; намальовано його на грубій кипарисовій дошці чи сказати б вірніш – на трьох зліплених дошках, скріплених двома сильними шпугами. Дошка і шпуги заховалися назовні добре й від часу заялозились і закостеніли, але всередині виявляють вже значну струхлявість. Всю ікону покриває тяжка, лита "срібна" риза з відповідними прорізями для обличчя святого і рук. На ризі навколо голів святих – Миколи і по боках його Христа та Богородиці приковані візерункові німби".

Перші дослідження М.М.і. розпочали в 19 ст. М.Закревський, П.Лебединцев та ін. Датували її першими часами християнства на Русі – вел. князів київ. Володимира Святославича та Ярослава Мудрого. 1882 її реставрував А.Прахов.

1943 М.М.і. вивіз із Софійського собору та з Києва єпископ Переяславський (з 1990 – Патріарх УАПЦ) Мстислав (Скрипник). У Варшаві він передав її архієпископові Палладію (Видибіді-Руденку), який бл. 1950 сам переїхав до США й перетранспортував туди й ікону.

Згодом архієпископ Палладій (Видибіда-Руденко) передав її під опіку настоятелеві торонтської церкви о. В.Сагайдаківському, тож улітку 1954 образ був доставлений літаком з Нью-Йорка до Торонто (Канада), до церкви на вул. Квін. Згодом вона зберігалась у Свято-Троїцькій церкві в Брукліні (Нью-Йорк).

У США художник А.Романюк виконав копію ікони, а оригінал "у невідомому місці" було сховано.

Приїхавши вперше на Батьківщину, 20 жовтня 1990 патріарх УАПЦ Мстислав (Скрипник) оголосив на Софійському майдані, що привіз ікону з собою. Втім у ред. статті церк. місячника "Українське православне слово" за січень було виразно сказано: "Зменшена копія має срібну сорочку й була прикрасою Трапезної церкви, яку звали звичайно "Малою Софією"". Нині ікона, яку привіз патріарх Мстислав (Скрипник), зберігається в київ. церкві Миколи Набережного.

Дж.: Закревский Н. Описание Киева, т. 2. М., 1868; Лебединцев П. Описание Киево-Софийского кафедрального собора. К., 1882; Путеводитель к святыне Киева. К., 1891; Курінний П. Три роки праці реставраційної майстерні Лаврського музею культів та побуту. В кн.: Український музей, зб. 1. К., 1927; Київ: Провідник. К., 1930; Іларіон (Огієнко), митрополит. Де останки великого князя київського Ярослава Мудрого? "Віра й культура" (Вінніпеґ), 1954, травень, ч. 7; Шрамченко С. Український образ св. Миколи "Мокрого" як стара святиня – традиція фльоти. "Нові дні" (Торонто), 1955, листопад, ч. 1 (25); Сагайдаківський В., отець. Правди не втопити: Спогади з 50-тиріччя пастирства 1927–1977. Торонто, 1977; Мандрівка ікони св. Миколая Мокрого. "Українське православне слово" (Бавнд-Брук), 1991, № 1, січень; Верещагіна Н. Софійська ікона Миколи Мокрого. В кн.: Пам'ятки архітектури і монументального мистецтва в світлі нових досліджень: Тези наукової конференції Національного заповідника "Софія Київська". К., 1996; Верещагина Н.В. Чудотворный образ Николы Мокрого в восточнославянской культурной традиции. В кн.: Правило веры и образ кротости…: Образ св. Николая, архиепископа Мирликийского, в византийской и славянской агиографии, гимнографии и иконографии. М., 2004; Степовик Д.В. Патріарх Мстислав: Життя і архіпастирська діяльність. К., 2007; Білокінь С.І. Київська ікона св. Миколи Мокрого на американському континенті. В кн.: Софійські читання: Матеріали IV міжнародної науково-практичної конференції. К., 2009.

дата публікації: 2009 р.

Посилання:
 • БИТИНСЬКИЙ МИКОЛА
 • ІКОНИ, УКРАЇНСЬКІ ІКОНИ
 • КИЇВ
 • ЛЕБЕДИНЦЕВ ПЕТРО ГАВРИЛОВИЧ
 • МСТИСЛАВ
 • ПРАХОВ АДРІАН ВІКТОРОВИЧ
 • СОФІЙСЬКИЙ СОБОР У КИЄВІ
 • ВАРШАВА
 • ВОЛОДИМИР СВЯТОСЛАВИЧ СВЯТИЙ
 • ВИДИБІДА-РУДЕНКО ПАЛЛАДІЙ
 • ЯРОСЛАВ МУДРИЙ, ЯРОСЛАВ-ГЕОРГІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ
 • ЗАКРЕВСЬКИЙ МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)