ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НАНСЕНА МІСІЯ

  Бібліографічне посилання: Мов­чан О.М. НАНСЕНА МІСІЯ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Nansena_misiia (останній перегляд: 24.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НАНСЕНА МІСІЯ

НАНСЕНА МІСІЯ – неофіц., але вживана в рад. республіках назва об'єднання 15-ти нац. релігійно-доброчинних т-в і к-тів Червоного Хреста під егідою Міжнар. к-ту Червоного Хреста, яку очолював Ф.Нансен. Зокрема, до Н.м. входили К-т Нансена в Амстердамі, Швейцарський, Шведський, Голландський, Датський, Норвезький і Німецький Червоні Хрести, Швейцарський та Італійський к-ти допомоги дітям, Універсальна єврейс. конференція допомоги, Європ. допомога студентам, Т-во адвентистів сьомого дня, Сербсько-словенсько-хорватський к-т, Чехословац. місія допомоги, Т-во допомоги дітям Голл. Червоного Хреста. Утворена в серпні 1921 на 1-й Міжнар. конференції допомоги голодуючим рад. Росії в Женеві за участю 80 представників 48-ми т-в Червоного Хреста і європ. держав. Восени 1921 розгорнула діяльність в Росії згідно з угодою від 27 серпня 1921, підписаною між Ф.Нансеном та наркомом закордонних справ РСФРР Г.Чичеріним про надання Міжнар. Червоним Хрестом допомоги голодуючим РСФРР.

Саме завдяки виступові представника Н.м. за межами Росії Е.Фріку на 2-й Міжнар. конференції допомоги голодуючим рад. Росії (січень 1922) світ. громадськість дізналася про голод в Україні. Віце-президент Міжнар. т-ва Червоного Хреста, особливий уповноважений верховного комісара Ліги Націй у справах репатріації військовополонених з України зробив доповідь про становище в Україні за поданням голови виїзної місії Укр. т-ва Червоного Хреста І.Холодного.

1922 Н.м. поширила роботу на УСРР відповідно до договору, укладеного в грудні 1921 з головою уряду та наркомом закордонних справ УСРР Х.Раковським. За змістом текст договору був ідентичним до раніше підписаного з РСФРР і близьким до тих угод, що були укладені між рад. урядами та Американською адміністрацією допомоги (АРА) в РСФРР і УСРР. Зокрема, всі договори з іноз. доброчинними орг-ціями мали пункт про зобов'язання їхніх представників займатися в рад. республіках виключно доброчинною діяльністю. Проте Ф.Нансен, на відміну від керівника АРА Г.Гувера, прийняв пропозицію рад. сторони розподіляти допомогу через рад. комісії допомоги голодуючим, відмовившись від створення власного апарату. Цей факт було використано проти нього в ідеологічній дискусії навколо допомоги голодуючим у Лізі Націй, у рос. емігрантських колах, а також у Норвегії.

Зважаючи на лояльність Ф.Нансена до більшовицького режиму, рад. власті активно пропагували його діяльність у засобах масової інформації, у той час як АРА, в апараті якої працювали голодуючі з числа "позбавленців" (осіб, позбавлених політ. прав), піддавалася необґрунтованій критиці та звинуваченням в антирад. діяльності.

Н.м. розпочала діяльність в Україні в середині травня 1922. Укр. контору очолив полковник В.Квіслінг, Миколаїв. відділенням керував Хокон Карс Сюнд, а Харківським – Дж.Харрингтон. 10 із 60 співробітників Н.м., які працювали в рад. республіках, загинули від тифу.

До літа 1923 Н.м. доставила в УСРР 315 тис. пудів продовольства (12,2 млн пайків), більше 1 тис. продовольчих і речових пакунків, 40 т медикаментів на суму 140 тис. дол. США, 50 т соку лайма, 116 т риб'ячого жиру. Продовольчу допомогу місії отримали 90 180 осіб.

Спец. увагу Н.м. приділяла боротьбі з епідеміями та допомозі безпритульним, учнівській молоді й інтелігенції. Допомогу студентам здійснювала "Європейська допомога студентам" ("European Student Relief"), а професорам – "Нансенівська допомога працівникам інтелектуальної праці" ("Nansen's Intellectual Relief"), що входили до складу Н.м. Представником останньої в Україні був доктор Х.Ланнунінг. Студенти отримували від місії їжу (у Харкові діяли 2 студентські їдальні на 1 тис. осіб кожна), підручники та одяг, а професори, крім продовольчих і речових пакунків, – різні види науково-тех. допомоги. До продовольчих пакунків Н.м. входило 7 кг борошна, 4 банки згущеного молока, по 1 кг сала й цукру та 40 г чаю. Вартість кожного пакунка становила 2 дол. США. Допомога безпритульним надавалася через харків. дитячий будинок для 85 осіб. Окремою ланкою роботи стала вироб. допомога селянам. На особисті кошти Ф.Нансена (Нобелівська премія миру) та дотації нім., франц., швед. фірм було утворено с.-г. дослідну станцію в с. Михайлівка Запоріз. губ., яка стала провідним насінницьким госп-вом республіки. Значні кошти були використані й на завезення в Україну 45 тракторів для створення тракторних загонів.

1923 за активну доброчинну діяльність в Україні Ф.Нансена обрано почесним членом Українського товариства Червоного Хреста.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Киселев В.І. З історії організації та діяльності інтернаціональних іммігрантських сільськогосподарських колективів на Україні. "УІЖ", 1965, № 9
 2. Нансен-Хейер Л. Книга об отце. Л., 1986
 3. Пасецкий В.М. Фритьоф Нансен. М., 1986
 4. Магдалина Г. Нансен на Украине. "Социалистическая индустрия", 1988, 30 декабря
 5. Мовчан О.М. Іноземна допомога голодуючим України, 1921–1923 рр. "УІЖ", 1989, № 10
 6. Кульчицький С.В., Мовчан О.М. Крізь московські перепони: Іноземна допомога голодуючим України під час голоду 1921–1923 рр. "Політика і час", 2000, № 9–10
 7. Эгель-Хегге П. Фритьоф Нансен: одна только воля. М., 2006
 8. Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, ф. Р-4, оп. 1, спр. 597, арк. 31–32.

Посилання:
 • АМЕРИКАНСЬКА АДМІНІСТРАЦІЯ ДОПОМОГИ (АРА)
 • ЧИЧЕРІН ГЕОРГІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
 • ХАРКІВ
 • КВІСЛІНГ ВІДКУН-АБРАХАМ-ЛОРІЦ
 • ЛІГА НАЦІЙ
 • НАНСЕН ФРІТЬОФ
 • ПУД
 • РАКОВСЬКИЙ ХРИСТИЯН ГЕОРГІЙОВИЧ
 • УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА

 • Пов'язані терміни:
 • ГОЛОД 1921–1923 РОКІВ В УСРР
 • ІНОЗЕМНА ДОПОМОГА ГОЛОДУЮЧИМ В УСРР 1922–1923
 • КВІСЛІНГ ВІДКУН-АБРАХАМ-ЛОРІЦ
 • ЛИННИЧЕНКО ПЛАТОН КОСТЯНТИНОВИЧ
 • НАНСЕН ФРІТЬОФ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)