ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НАРУШЕВИЧ АДАМ-СТАНІСЛАВ

  Бібліографічне посилання: Лі­се­вич І.Т. НАРУШЕВИЧ Адам-Станіслав [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Narushevych_A (останній перегляд: 24.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НАРУШЕВИЧ АДАМ-СТАНІСЛАВ

НАРУШЕВИЧ (Naruszewicz) Адам-Станіслав (20.10.1733–06. 07.1796) – польс. історик, поет, політ. діяч. Н. біля м. Логішина (нині Пінського р-ну Брестської обл., Білорусь). Навч. у Віленській академії, від 1755 – її професор. Від 1790 – катол. єпископ у Луцьку. У період Чотирирічного сейму – прихильник поміркованих реформ, виступав, у т. ч. у своїх літ. творах, проти феодально-магнатської анархії, за встановлення в Польщі міцної королів. влади. Підтримав Конституцію Речі Посполитої Третього травня 1791. 1787 супроводжував польс. короля Станіслава-Августа Понятовського в його подорожі до Канева на зустріч з рос. імп. Катериною II, того ж року видав цікавий щоденник цієї подорожі.

Автор 7-томної "Історії польського народу", доведеної до 1386. Для її написання розпочав накопичувати джерельні матеріали, зібрав величезну їх кількість (38 270 копій документів), які склали 231 том ("Теки Нарушевича"). Тут були матеріали з королівських і магнатсько-шляхетських архівів. У них міститься й багато документів щодо історії України: "Руська хроніка", написана для брацлавського підкоморія кн. Четвертинського укр. мовою 1629 на основі давньорус. літописів і доведена до 1621, велика кількість документів з вишневецького архіву Мнішеків та ін. Чимало документів стосуються періоду національно-визвол. війни укр. народу 1648–54. В "Історії польського народу" Н. зробив спробу вперше критично переосмислити минуле своєї країни, очистивши її історію від домислів і легенд, які виникли на основі не завжди достовірних свідчень деяких хроністів.

Один з основоположників класицизму в польс. літературі. Автор багатьох сатиричних творів (зокрема "Убогий літератор", 1773), в яких гостро висміював магнатство, шляхетський сарматизм.

П. у м. Янів Підляський (нині Любельського воєводства, Польща).

дата публікації: 2010 р.

Праці:
 1. Dziennik podrozy krola Jegomosci Stanislawa Augusta na Ukraine i do inych ziem koronnych roky 1787, dnia 23 lutego rozpoczetej, a dnia 22 lipca zokonczonej, cz. 1–2. Warszawa, 1788
 2. Historia narodu polskiego od poczatku chrzescijanstwa, t. 2–7. Warszawa, 1803–04; t. 1, cz. 1–2. Б/м, 1824
Література:
 1. Grzybowski S. Teki Naruszewicsa: Alta regum et populi Poloni. Wroclaw, 1960
 2. Krolikowska M. Szkola naruszewiczowska i jej miejsce w historiografii polskiej XIX wieku. Warszawa, 1989.

Посилання:
 • КАНІВ
 • КАТЕРИНА ІІ, КАТЕРИНА II ОЛЕКСІЇВНА ТА ЇЇ ПОЛІТИКА СТОСОВНО УКРАЇНИ
 • КЛАСИЦИЗМ
 • КОНСТИТУЦІЯ РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ ТРЕТЬОГО ТРАВНЯ 1791
 • ЛУЦЬК
 • ПІДКОМОРІЙ
 • САРМАТИЗМ
 • СТАНІСЛАВ-АВГУСТ ПОНЯТОВСЬКИЙ

 • Пов'язані терміни:
 • ЧАЦЬКИЙ ТАДЕУШ
 • НЄМЦЕВИЧ ЮЛІАН-УРСИН
 • СТАНІСЛАВ-АВГУСТ ПОНЯТОВСЬКИЙ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)