ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НАССАУ-ЗІГЕН ШАРЛЬ-АНРІ-НІКОЛЯ-ОТТО ДЕ

  Бібліографічне посилання: Голо­буць­кий П.В., Мясоу­тов Ш.К. НАССАУ-ЗІГЕН Шарль-Анрі-Ніколя-Отто де [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Nassau_Zihen_Sh (останній перегляд: 18.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НАССАУ-ЗІГЕН ШАРЛЬ-АНРІ-НІКОЛЯ-ОТТО ДЕ

НАССАУ-ЗІГЕН Шарль-Анрі-Ніколя-Отто де (1745–19.04.1808) – принц нім. катол. герцогської лінії Зіген, рос. адмірал, дипломат, мандрівник. Н. в Серапонте (Пікардія, Франція). У 14-річному віці поступив добровольцем на французьку військ. службу. Воював під час Семилітньої війни 1756–1763. Супроводжував франц. мореплавця Л.-А. де Бугенвіля в його навколосвітній подорожі (1766–69). 1780 одружився з Кароліною Гоздською – великою польс. землевласницею, яка володіла землями на Поділлі. У Польщі Н.-З. отримав індегенат, тобто його іноз. дворянство було урівняне з польс. шляхетством. Часто проживав у с. Тинна (нині село Дунаєвецького р-ну Хмельн. обл.) – мальовничому маєтку дружини. Перебуваючи на Поділлі, досліджував можливість доставляти польс. товари через річище р. Дністер в мор. порти Середземномор'я. Познайомився із кн. Г.Потьомкіним, який запропонував йому взяти участь у подорожі рос. імп. Катерини II до Криму, що була запланована на 1787. Зустріч з імператрицею відбулася взимку 1787 в Києві. 1788 брав участь у боях із турками: командував під Очаковим гребним флотом Росії, при взаємодії з парусною ескадрою контр-адмірала П.Джонса (нац. героя США, запрошеного імп. Катериною II на рос. службу) та армійськими частинами генерал-аншефа О.Суворова. Потім служив рос. таємним агентом у Франції та Іспанії, домагався укладання союзу між Російською імперією, Австрією, Францією та Іспанією. Місія була невдалою.

Повернувшись до Росії, взяв участь у шведсько-рос. війні 1789–90. Був призначений головнокомандуючим галерним флотом, розбив швед. галерний флот при Свенкзунді (13 вересня 1789). Отримав ще одну перемогу над шведами у Виборзькій бухті разом із парусною ескадрою адмірала В.Чичагова. Через рік вщент був розгромлений шведами при тому ж Свенкзунді (3 червня 1790). Вийшов у відставку, повернув свої рос. ордени Катерині II. Безвиїзно жив у с. Тинна, лише двічі покидав маєток: вперше для участі в похоронах рос. імп. Катерини II, а вдруге – для зустрічі в Парижі (Франція) із франц. імп. Наполеоном I Бонапартом (обговорював із ним можливість спільного походу рос. і франц. військ на Індію).

П. у маєтку Тинна.

дата публікації: 2010 р.

Праці:
 1. Le prince Charles de Nassau-Siegen d'apres sa correspondance originale inedited de 1784 i 1789. Рaris, 1893.
Література:
 1. Oeuv­res du prin­ce de Lig­ne, vol. 2. Paris, 1860
 2. Нассау-Зиген. В кн.: Энциклопедия Брокгауза и Ефрона, т. 20а. СПб., 1897
 3. Костомаров Н.И. Последние годы Речи Посполитой. В кн.: Костомаров Н.И. Cобрание сочинений, кн. 7, т. 17–18. СПб., 1905
 4. Брикнер А.Г. История Екатерины Второй. М., 2005
 5. Феодосьев С. Останній паладін Європи. "Дзеркало тижня", 2006, 30 грудня.

Посилання:
 • КАТЕРИНА ІІ, КАТЕРИНА II ОЛЕКСІЇВНА ТА ЇЇ ПОЛІТИКА СТОСОВНО УКРАЇНИ
 • КИЇВ
 • НАПОЛЕОН І БОНАПАРТ
 • ОЧАКІВ
 • ПОДІЛЬСЬКА ЗЕМЛЯ
 • ПОТЬОМКІН ГРИГОРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • СЕМИРІЧНА ВІЙНА 1756–1763
 • СУВОРОВ ОЛЕКСАНДР ВАСИЛЬОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • ЧОРНОМОРСЬКА ГРЕБНА ФЛОТИЛІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)