ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НАЦІОНАЛІЗМ ІНТЕГРАЛЬНИЙ

  Бібліографічне посилання: Касьянов Г.В. НАЦІОНАЛІЗМ ІНТЕГРАЛЬНИЙ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Natsionalizm_intehralnyj (останній перегляд: 13.11.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НАЦІОНАЛІЗМ ІНТЕГРАЛЬНИЙ

НАЦІОНАЛІЗМ ІНТЕГРАЛЬНИЙ. У сучасній істор., політологічній і соціологічній літературі термін "інтегральний націоналізм" вживається в 3-х значеннях: 1) як ідеологія і політ. рух, що виник наприкінці 19 – на поч. 20 ст. у Франції, осн. ідеологом якого був Ш.Морра; 2) як поняття, що охоплює радикально-націоналістичні, тоталітарні рухи в Європі в період між світ. війнами (Дж.Армстронг); 3) як родове поняття для будь-якої форми націоналізму тоталітарного типу, включно з фашизмом і нацизмом (К.Гейз).

Франц. Н.і. вважається першою істор. формою цього типу націоналізму – відтворення його елементів у подібних ідеологіях і політ. рухах міжвоєн. періоду зазвичай характеризується як наслідування та копіювання. Найвизначнішими рисами франц. Н.і. були: соціальний патерналізм, нац. месіанізм, корпоративізм, культ "біологічного здоров'я" нації, колективізм, соціальний і політ. консерватизм, расизм та радикальний антисемітизм, суміш агресивності й оборонної риторики. Занепад франц. Н.і. збігається з падінням колабораціоністського режиму Віші наприкінці Другої світової війни.

Базовими характеристиками Н.і. як ідеології та політ. рухів періоду між двома світ. війнами вважається (Дж.Армстронг): віра в те, що нація є найвищою цінністю, якій мають підпорядковуватися всі ін. цінності та інтереси індивідів; апеляція до біологічної спорідненості, органічної єдності, містичного духу нації; ірраціоналізм, підпорядкування думки "інтуїтивно правильним" емоціям; культ харизматичного лідера-вождя та нац. еліти, які вважаються уособленням "волі нації"; культ дії, війни і насильства, які вважаються вираженням "вищої біологічної життєздатності" нації.

В ідеології укр. Н.і. були присутні всі ці риси, які змішувалися з елементами християн. доктрини і навіть з деякими ліберальними і демократ. принципами. Історичним уособленням Н.і. в укр. варіанті дослідники (Дж.Армстронг, І.Лисяк-Рудницький, О.Мотиль) вважали радикально-націоналістичні орг-ції, що діяли в еміграції та на західноукр. землях у 1920-х рр. і 1929 об'єдналися в Організацію українських націоналістів. Виразні доктринальні елементи Н.і. можна знайти в працях Д.Донцова, хоча його авторитет визнавали не всі фракції ОУН, що утворилися після розколів цієї орг-ції 1941 та 1954.

У незалежній Україні базові ідеологічні елементи Н.і. можна знайти в програмах праворадикальних, націоналістичних партій та об'єднань (Укр. нац. асамблея, Соціал-нац. партія, Укр. нац. самооборона, Орг-ція укр. націоналістів в Україні).

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Motyl a.J. The Turn to the Right: The Ideological Origins and Development of Ukrainian Nationalism: 1919–1929. New York, 1980
 2. armstrong J. Ukrainian Nationalism. Englewood, 1990
 3. Лисяк-Рудницький І. Націоналізм. В кн.: Лисяк-Рудницький І. Історичні есе, т. 2. К., 1994
 4. Касьянов Г. Теорії нації та націоналізму. К., 1999.

Посилання:
 • АРМСТРОНГ ДЖОН АЛЕКСАНДР
 • ДОНЦОВ ДМИТРО ІВАНОВИЧ
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ЕЛІТА
 • ФАШИЗМ
 • КОНСЕРВАТИЗМ: ПОЛІТИЧНА ДОКТРИНА І РЕАЛЬНА ПОЛІТИКА
 • ЛИСЯК-РУДНИЦЬКИЙ ІВАН ПАВЛОВИЧ
 • НАЦІЯ
 • НАЦІОНАЛІЗМ
 • НАЦИЗМ
 • ОРГАНІЗАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ

 • Пов'язані терміни:
 • НАЦІОНАЛІЗМ
 • СОЛОВЕЙ ДМИТРО ФЕДОРОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)