ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НЕКУЛЧЕ ЙОН

  Бібліографічне посилання: Огуй О.Д. НЕКУЛЧЕ Йон [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Nekulche_J (останній перегляд: 20.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НЕКУЛЧЕ ЙОН

НЕКУЛЧЕ Йон (Neculce Ion; 1672–1745) – молдовсько-румун. літописець, громадсько-політ. діяч. Н. в с. Пригорені (нині с. Іон Некулче Ясського пов.). Був радником молдов. господаря (князя) Дмитра Кантеміра. У складі рос. армії царя Петра І в битві під Станілештами на р. Прут (1711) Н. командував молдов. військом. Після поразки об'єднаного російсько-молдов. війська емігрував до Росії, а потім – до Польщі. Повернувшись, знову займав високі посади при господарі Молдови. Певний час літописець проживав у с. Бояни (нині Новоселицького р-ну), де були його великі землеволодіння. 1733–44 Н. написав "Літопис країни Молдавії від Дабіжи-Воде до часів правління господаря Іоана Маврокордата", що охоплює політ., суспільно-екон. і культ. життя Молдавського князівства від 1662 до 1743. "Літопис..." містить важливі відомості про тогочасні події на буковинських землях, зокрема, поблизу с. Бояни, розповіді про воєнні дії між Туреччиною і Польщею в 2-й пол. 17 ст. на цій території, козац. походи 1660-х рр., боротьбу буковинців проти іноз. поневолювачів. У центрі с. Бояни в наш час Н. споруджено пам'ятник, а його ім'ям названо Боян-Глинницьку гімназію.

дата публікації: 2010 р.

Праці:
 1. Летопісіціле църіі Молдовіі, т. 2. Іашіі, 1856
 2. Letopiseţul Ţării Moldovei: Cronici. Chişinău, 1990.
Література:
 1. Коробан В.П., Руссев Е.М. Летописец Ион Некулче. Жизнь и творчество. Кишинев, 1958
 2. Neculce Ion. В кн.: Dicţionarul literaturii române de la origine pînă la 1900). Bucureşti, 1979
 3. Celac T. Ion Neculce: Precuvintare. В кн.: Ureche G., Costin M. & Neculce I. Letopiseţul Ţării Moldovei: Cronici. Chişinau, 1990
 4. Богайчук М. Література і мистецтво Буковини в іменах: Словник-довідник. Чернівці, 2005.

Посилання:
 • КАНТЕМІР ДМИТРО КОСТЯНТИНОВИЧ
 • МОЛДАВСЬКЕ КНЯЗІВСТВО
 • ПЕТРО І, ПЕТРО I ОЛЕКСІЙОВИЧ, ПЕТРО ВЕЛИКИЙ

 • Пов'язані терміни:
 • ВИЖНИЦЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)