Бібліографічне посилання: Огуй О.Д.
НЕСТЕРОВСЬКИЙ Петро Артемович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Nesterovskyj_Petro (останній перегляд: 19.02.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці
НЕСТЕРОВСЬКИЙ ПЕТРО АРТЕМОВИЧ
НЕСТЕРОВСЬКИЙ Петро Артемович (28.06.1870–16.03.1932) – фольклорист, етнограф, педагог. Н. в с. Каплівка (нині Хотинського р-ну Чернів. обл.) в сім'ї священика. 1897 закінчив Варшавський ун-т, де й викладав рос. і церковнослов'ян. мови, історію. Згодом був директором та інспектором у г-зіях Варшави. Перебуваючи в рідному краю на літніх канікулах, Н. їздив по селах (села Грозинці, Каплівці і Керстенці, нині Хотинського, та Вітрянка, нині Сокирянського р-нів Чернів. обл.) з етногр. розвідками, а також до Непоротова, щоб ознайомитися зі скельним монастирем. Свої записи (добірки пісень, казок, легенд, загадок, заговорів, прислів'їв і приказок як "Материалы по этнографии бессарабских русинов") публікував у час. "Киевская старина". У праці "Бессарабские русины" автор подав весь життєвий цикл бессарабських українців в окремих нарисах: "Вірування бессарабських русинів", "Народження дитини", "Весілля", "Похорон", "Коляди", "Новий рік", "Йордан", "Великдень", "Зелені свята" тощо. Нагороджений орденами св. Станіслава 3-го та 2-го ст., св. Анни 3-го та 2-го ст. На початку Першої світової війни разом з родиною виїхав до Москви. 1918 переїхав в Україну. Працював директором Олександрівської г-зії на Катеринославщині, а від 1919 і до самої смерті – у київ. Всенар. б-ці України (див. Бібліотека національна України імені В.Вернадського). Похований у Києві на Байковому цвинтарі. |
дата публікації: 2010 р.
Праці: - Бессарабские руссины. Варшава, 1905
- Материалы по этнографии бессарабских руссинов. "Киевская старина", 1905, № 10
- По русской Буковине: Путевой набросок. СПб., 1908
- На севере Бессарабии: Путевые очерки. Варшава, 1910.
Література: - Нестеровський Петро Петрович. В кн.: Мистецтво України: Біографічний довідник. К., 1997
- Яківчук А.Ф. Фольклористика Хотинщини. В кн.: Буковина – невід'ємна частина України. Вижниця, 1997
- Попович К.Ф. Перші шукачі скарбів народних. В кн.: Сторінки літопису. Кишинів, 1998
- Яківчук А.Ф. Дослідження фольклористики Хотинщини. В кн.: Хотину – 1000 років. Чернівці, 2000
- Його ж. Вірний син Наддністрянської Буковини [До 130-річчя від дня народження П.Нестеровського]. "Зелена Буковина", 2000, № 1–2.
|