ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НІБУР БАРТОЛЬД-ГЕОРГ

  Бібліографічне посилання: Стельмах С.П. Нібур Бартольд-Георг [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Nibur_B (останній перегляд: 23.08.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НІБУР БАРТОЛЬД-ГЕОРГ

НІБУР (Niebuhr) Бартольд-Георг (1776–1831) – нім. історик-античник, який започаткував нову епоху в розвиткові історичної науки. Заклав засади наук. методів дослідження джерел. Основоположник "філолого-історичної" школи критики джерел. Н. в м. Копенгагені (Данія) в сім'ї датського дослідника-природознавця. 1794–96 вивчав класичну філологію в ун-ті м. Кіль, однак перервав навчання і став приватним секретарем у датського міністра фінансів Шіммельманна. 1798–99 вивчав аграрні, природничі науки, ботаніку й математику в ун-ті м. Едінбург. Після вступу на держ. службу 1804 став дир. датського Держ. банку. 1806 прийняв запрошення барона фон Штайна і перейшов на держ. службу в Пруссію, де очолив мор. департамент. 1810 став членом Берлінської АН і офіц. історіографом прусського двору. З того ж року почав читати в Берліні свої знамениті лекції з рим. історії, які користувалися шаленою популярністю серед освіченої публіки. Поряд з наук. роботою продовжував перебувати на держ. службі: 1816–23 був прусським посланником у Ватикані; 1824 – прусський держ. радник. Читав лекції з антич. історії та з історії Французької революції кінця 18 століття в ун-ті Бонна, де проявив себе організатором науки. Є фундатором вид. "Corpus Inscriptiorum Graecoarum", співзасн. знаменитого "Reinischen Museum" та ін.

"Римська історія" (3 т., 1811–32) Н. зосереджувалася не стільки на політ. історії, скільки на соціальній і аграрній структурі рим. сусп-ва. Інтерес до розв'язання аграрних питань і боротьби патриціїв та плебеїв за землю (Н. проявляв очевидну прихильність до останніх) мав сучасне звучання, оскільки в центрі громад. і політ. дебатів у Данії та Пруссії була проблема звільнення селян і розв'язання аграрного питання. Вивчаючи рим. історію, осн. увагу Н. звертав на критику джерел, намагаючись дійти до першоджерела, встановлював їх генеалогію, визначав автентичність, автора джерела, умови його написання тощо. "Філологічний" підхід до історії означав вимогу розглядати давню історію "як складову частину філології, як філологічну дисципліну, як засіб інтерпретації й філологічних знань", тобто перенесення методів філол. критики на джерела історичні з використанням прийомів герменевтики тексту. Водночас Н. стверджував, що пізнання історії можливе шляхом чуттєвого проникнення дослідника в предмет, що вивчався, свідомо допускав суб'єктивність. Був прихильником штучної героїзації історії, висвітлення в ній періодів піднесення д-в і людського генія на основі розвитку загальнолюдських моральних цінностей. Ця морально-естетична концепція повинна була виконувати дидактичну функцію – виховувати сучасників, збуджувати в них радість від сприйняття історії.

П. у м. Бонн.

дата публікації: 2010 р.

Праці:
 1. Römische Geschichte, bd. 1–3. Б/м, 1811–33
 2. Geschichte des Zeitalters der Revolution, bd. 1–2, Б/м, 1845
 3. Vorträge über alte Geschichte, an der Universität zu Bonn gehalten, bd. 1–3. Bonn, 1847–50.
Література:
 1. Iggers G.G. The German Conception of History: The National Tradition of Historical Thought from Herder to the Present. Middletown, Connecticut, 1968
 2. Christ K. Barthold Georg Niebuhr. В кн.: Deutsche Historiker. Göttingen, 1980
 3. Niebuhr, Barthold Georg. В кн.: Bruch R. vom und Müller R.a. (Hrsg). Historikerlexikon: von der antike bis zum 20. Jahrhunderts. München, 1991
 4. Стельмах С. Історична думка в Україні (ХIХ – початок ХХ століття). К., 1997.

Посилання:
 • ДЖЕРЕЛА ІСТОРИЧНІ
 • ФРАНЦУЗЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1789–1804
 • ІСТОРИЧНІ НАУКОВІ ТОВАРИСТВА

 • Пов'язані терміни:
 • МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ, МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРИЧНОЇ НАУКИ
 • НАРОДНИЦЬКИЙ НАПРЯМ В ІСТОРІОГРАФІЇ
 • ПЕТРОВ МИХАЙЛО НАЗАРОВИЧ
 • ПОЛЕВОЙ МИКОЛА ОЛЕКСІЙОВИЧ
 • РОМАНТИЗМ
 • СКЕПТИЧНА ШКОЛА
 • ЦИХ ВОЛОДИМИР ФРАНЦЕВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)