ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НІШТАДТСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1721

  Бібліографічне посилання: Станіславський В.В. НІШТАДТСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1721 [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Nishtadskyj_myrnyj_1721 (останній перегляд: 17.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НІШТАДТСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1721

НІШТАДТСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1721 – договір між Росією і Швецією, яким завершувалася Північна війна 1700–1721. Укладений 30 серпня 1721 в м. Ніштадт (Фінляндія). Рос. делегацію на переговорах очолювали дипломати Я.Брюс і А.Остерман, шведську – барони І.Лілієнштедт і О.Штремфельдт. Договір складався з преамбули, 24-х статей і секретного сепаратного артикула.

Згідно з його умовами, Швеція поступалася Росії завойованими останньою провінціями Ліфляндія, Естляндія, Інгерманландія, частиною Карелії – з містами і фортецями Рига, Динамюнд, Пернава, Ревель, Дерпт, Нарва, Виборг, Кексгольм, – а також островами Езель, Даго, Меном та ін., розташованими від курляндських кордонів до Виборга. Росія повертала Швеції Фінляндію. Як компенсацію за втрачені провінції рос. уряд зобов'язувався виплатити Швеції 2 млн єфімків. Між д-вами мала бути відновлена торгівля, причому Швеція отримувала право вивозити без податків хліба на 50 тис. рублів щорічно з Риги, Ревеля і Аренсбурга.

У статті про заг. амністію всіх підданих Росії, Швеції й третіх країн, які брали участь у війні, було зроблено виняток для укр. козаків, які підтримали гетьмана І.Мазепу при його переході на бік швед. короля Карла ХII.

Укладення Н.м.д. відповідало інтересам Росії й означало успішне завершення її боротьби за оволодіння виходом до Балт. моря.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Полное собрание законов Российской империи, т. 6. СПб., 1830
 2. Никифоров Л.А. Внешняя политика России в последние годы Северной войны. Ништадтский мир. М., 1959
 3. История Северной войны. М., 1987
 4. Павленко Н.И. Петр Великий. М., 1994.

Посилання:
 • ЄФІМОК
 • КАРЛ XII
 • МАЗЕПА ІВАН СТЕПАНОВИЧ
 • ПІВНІЧНА ВІЙНА 1700–1721, ВЕЛИКА ПІВНІЧНА ВІЙНА, ТРЕТЯ ПІВНІЧНА ВІЙНА
 • РУБЛЬ

 • Пов'язані терміни:
 • ІМПЕРАТОР
 • ПЕТРО І, ПЕТРО I ОЛЕКСІЙОВИЧ, ПЕТРО ВЕЛИКИЙ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)