ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НОТА КОЛБІ

  Бібліографічне посилання: Гончар Б.М. НОТА КОЛБІ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Nota_K (останній перегляд: 21.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НОТА КОЛБІ

"НОТА КОЛБІ" (назва від імені автора – держ. секретаря США Бейнбріджа Колбі) 10 серпня 1920 відображала офіц. позицію США щодо польсько-радянської війни 1920, майбутнього Росії й опосередковано Української Народної Республіки. З початком польсько-укр. наступу на Київ (25 квітня 1920) амер. адміністрація Т.-В.Вільсона займала роль стороннього спостерігача. Голова місії УНР в США Ю.Бачинський 12 травня 1920 звернувся до США з проханням визнати Україну як незалежну д-ву. Спроби уряду УНР отримати підтримку від США були безуспішними. США, незважаючи на наполягання західноєвроп. д-в і Польщі, зволікали з офіц. викладенням своєї позиції щодо польсько-рад. війни 1920. Амер. керівники не хотіли, аби польсько-рад. війна 1920 була винесена на розгляд міжнар. мирної конференції, що означало б, з одного боку, визнання більшовизму, а з другого – могло призвести до розчленування Росії. Офіц. позиція США була викладена 2 серпня 1920 держ. секретарем США Б.Колбі в конфіденційній телеграмі-відповіді на запит посла Італії в США. Телеграму розіслали в посольства США у Великій Британії, Франції, Італії та Польщі. Держ. департамент США прийняв рішення 10 серпня 1920 про оприлюднення дещо розширеної і відредагованої відповіді Б.Колбі під назвою "Американська нота щодо ситуації в Польщі".

Нота була надрукована 11 серпня 1920 в амер. газетах. Головна її теза – невизнання рад. влади і неприйняття розчленування Росії. Нота проголошувала, звинувачуючи РСФРР в експорті революції, що уряд США "не може визнати цих правителів Росії як уряд". У ноті декларувалася "територіальна недоторканність і дійсні кордони Росії". Кордони мали обіймати всю територію колиш. Російської імперії, за винятком Фінляндії, етнічної Польщі і тієї території, що, за домовленістю, може скласти частину Вірм. д-ви. США визнавали законним прагнення до незалежності лише цих народів. Розчленування Росії не входило в плани амер. адміністрації. Уряд УНР висловив через укр. дипломатичну місію в Данії свій рішучий протест проти "Н.К." Нота від 10 серпня 1920 остаточно перекреслила сподівання С.Петлюри й уряду УНР на можливе визнання і допомогу з боку США.Ризький мирний договір між РСФРР і УСРР та Польщею (18 березня 1921) перекреслив сподівання США щодо майбутнього облаштування Європи.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Історія міжнародних відносин України (1917–1992). Львів, 1992
 2. Павлюк О. Боротьба України за незалежність і політика США. К., 1996
 3. Держалюк М.С. Міжнародне становище України та її визвольна боротьба у 1917–1922 рр. К., 1998
 4. Камінський Є., Дашкевич А. Політика США щодо України: Витоки. Концептуальні основи. Практична еволюція. К., 1998.

Посилання:
 • БАЧИНСЬКИЙ ЮЛІЯН ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • БІЛЬШОВИЗМ
 • ЕКСПОРТ РЕВОЛЮЦІЇ
 • КИЇВСЬКА АРХЕОГРАФІЧНА КОМІСІЯ
 • ПЕТЛЮРА СИМОН ВАСИЛЬОВИЧ
 • ПОЛЬСЬКО-РАДЯНСЬКА ВІЙНА 1919–1920
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • РИЗЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР МІЖ РСФРР І УСРР ТА ПОЛЬЩЕЮ 1921, РИЗЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР МІЖ РСФРР, БІЛОРУСЬКОЮ СРР І УСРР ТА ПОЛЬЩЕЮ 1921
 • УКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА
 • ВІЛЬСОН ТОМАС ВУДРО


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)