ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НОВГОРОД СВЯТОПОЛЧ

  Бібліографічне посилання: Плахонін А.Г. НОВГОРОД СВЯТОПОЛЧ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Novhorod_Sviatopolch_mst (останній перегляд: 19.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НОВГОРОД СВЯТОПОЛЧ

НОВГОРОД СВЯТОПОЛЧ (Святополч городъ) – давньорус. місто. Засноване 1095 київ. кн. Святополком Ізяславичем. Цього року внаслідок масштабного наступу половців було знищено кілька укріплених центрів на пд. кордонах Київської землі, зокрема і Юр'їв. Згідно з "Повістю временних літ" на Витичевському пагорбі було засноване нове місто – Святополч городъ, куди були переведені мешканці Юр'єва на чолі з їхнім єпископом Марином. Н.С. згадується в літописах ще тільки раз – у літописній повісті про битву на Калці 1223 (див. Калка, битва на річці 1223). Після перемоги над об'єднаним військом половців та рус. князів монголи рушили на Русь, але дійшли тільки до Н.С., звідки повернули назад.

Н.С. ототожнюється з пд. городищем, що розташов. за 1,5 км від с. Витачів Обухівського р-ну Київ. обл. (пн. городище ототожнюється з давньорус. м. Витачів; див. також Витачів). Укріплена площа городища складає 0,75 га. На його території виявлені археол. матеріали 12–13 ст.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Плетнева С.А., Макарова Т.И. Южное городище у с. Витачева. В кн.: Краткие сообщения Института археологии АН СССР, вып. 104. М., 1965
 2. Рыбаков Б.А. Любеч и Витичев – ворота "внутренней Руси". В кн.: Тезисы докладов советской делегации на I Международном конгрессе славянской археологии в Варшаве. М., 1965
 3. Куза А.В. Древнерусские городища Х–ХIII вв.: Свод археологических памятников. М., 1996.

Посилання:
 • ГОРОДИЩЕ, МІСТО ЧЕРКАС. ОБЛ.
 • КАЛКА, БИТВА НА РІЧЦІ 1223
 • КИЇВСЬКА ЗЕМЛЯ
 • ПОВІСТЬ ВРЕМЕННИХ ЛІТ
 • СВЯТОПОЛК ІЗЯСЛАВИЧ, СВЯТОПОЛК-МИХАЇЛ ІЗЯСЛАВИЧ
 • ВИТАЧІВ
 • ЮР'ЇВ, ДАВНЬОРУС. МІСТО


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)