ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

НОВИЙ СВІТ

  Бібліографічне посилання: Вирський Д.С., Вортман Д.Я. НОВИЙ СВІТ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Novyj_Svit (останній перегляд: 19.09.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

НОВИЙ СВІТ

НОВИЙ СВІТ (колиш. назва – Парадиз) – с-ще міськ. типу на пд. узбережжі Криму, адміністративно підпорядковане міськраді м. Судак. Населення 1,1 тис. осіб (2001).

Після приєднання Криму до Російської імперії урочище (маєток) Парадиз належало різним власникам, аж поки 1878 його не придбав Л.Голіцин. За легендою, він перейменував маєток на Н.С., коли його гість – рос. імп. Микола II, скуштувавши місц. вина, сказав, що тепер усе бачить у "новому світлі" (рос. – "новом свете"). Насправді назва Н.С. з'явилася не пізніше 1860-х рр. Л.Голіцин заснував дослідно-пром. виноробне госп-во, яке в 1880-х рр. розпочало випуск шампанських вин. 1900 голіцинське шампанське здобуло вищу нагороду на Всесвітній виставці в Парижі (Франція). За Л.Голіцина в околицях Н.С. в гірських масивах було прокладено мережу тунелів і підвалів вироб. призначення, а також стежку для прогулянок, яка веде вздовж моря до гротів й усамітнених пляжів. 1912 кн. Л.Голіцин, який збанкрутував, для врятування свого госп-ва подарував його найціннішу частину Миколі II. 1920 госп-во було націоналізоване й перетворене на виноробний радгосп. 1926 його діяльність було призупинено, а 1936 відновлено. У наш час це з-д шампанських вин "Новий Світ".

Із 1930-х рр. Н.С. відомий як кліматичний курорт. 1974 узбережжя навколо Н.С. було оголошене ботанічним заказником, в якому охороняються гаї реліктового деревистого ялівцю й сосни Станкевича. Місцевість відома також мальовничими вапняковими скелями, бухтами і гротами.

С-ще міськ. типу від 1978.

У Н.С. – музей шампанських вин, будинок-музей, поховальний склеп Л.Голіцина. В околицях – археол. пам'ятки: поселення доби бронзи і раннього залізного віку, боспорська фортеця на г. Караул-Оба, середньовічні печерні монастирі.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. ІМіС УРСР: Кримська область. К., 1974
 2. Тимиргазин А.Д. Судак: Путешествия по историческим местам. Симферополь, 2000.

Посилання:
 • ГОЛІГРАДИ
 • МИКОЛА II
 • РАДГОСПИ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • СУДІЄНКИ, РІД

 • Пов'язані терміни:
 • АВТОНОМНА РЕСПУБЛІКА КРИМ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)