ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ОБІДНИЙ МИХАЙЛО ЮРІЙОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Ясь О.В. ОБІДНИЙ Михайло Юрійович [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Obidnyj_M (останній перегляд: 14.10.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

ОБІДНИЙ МИХАЙЛО ЮРІЙОВИЧ

ОБІДНИЙ Михайло Юрійович (11.07.1889–07.01.1938) – поет, етнограф, музеєзнавець та громад. діяч. Н. в м. Миргород. Навч. в 2-му Кадетському корпусі в Москві та на етнографічно-антропологічному відділенні Геогр. ін-ту в Києві. До 1910 працював учителем на Кубані. Пізніше – співробітник Катеринославського обласного музею імені О.Поля та Київського художньо-промислового і наукового музею. Віце-дир. Київського воєнно-історичного музею (1918–19). Розгорнув велику роботу зі збирання експонатів для музею. Очолював Військово-істор. відділ Гол. управління Ген. штабу УНР. Член Комісії з охорони пам'яток при Гол. управлінні мист-в і нац. к-ри, Комісії для вироблення статуту Укр. нац. архіву в Києві, секретар Укр. військово-істор. т-ва, член-секретар Подільського т-ва охорони пам'яток старовини і мист-ва. Один з ініціаторів створення Військово-істор. архіву при Ген. штабі УНР. Від весни 1920 – пом. начальника культурно-освіт. відділу військ. мін-ва УНР та керівник Гол. військово-істор. музею-архіву Армії УНР. Від листопада 1920 – на еміграції у Польщі та Чехословаччині. Один із засновників та голова літературно-мистецького т-ва "Сонцесвіт" (1921) у м. Тарнів (Польща), яке 1922 видало однойменний альманах. 1923 за власною ініціативою перевіз частину фондів Гол. військово-істор. музею-архіву Армії УНР при Ген. штабі військ УНР із м. Тарнов до Праги (Чехословаччина). Ці документи та матеріали склали основу Укр. нац. музею-архіву при Українському громадському комітеті (від 1925 – при Укр. ін-ті громадознавства) в Празі. Член-секретар К-ту Музею-архіву визволення України, проте виступав проти передачі до нього фондів Гол. військово-істор. музею-архіву Армії УНР. Обстоював самостійність останньої інституції. Управитель відділу документів та музейного відділу Укр. нац. музею-архіву в м. Прага (1923–30). Член ред. колегії "Вісника музею-архіву". Референт Укр. істор. кабінету (1930–33). Здобув ступінь д-ра в Українському високому педагогічному інституті в Празі. Від 1933 – на Закарпатті. Один із фундаторів Етногр. т-ва Підкарпатської Русі (1934–35) та доглядач Етногр. музею. Автор низки статей на літ., мистецькі, музейні й етногр. теми, зокрема, про укр. рух на Кубані на поч. 20 ст., фольклор адигейців, організацію музейної й архів. справи, а також поетичних збірок "Під сяйвом волі" (1917) та "Нерозцвілі ранки" (1923), спогадів про В.Самійленка. Виконав низку перекладів із чеської мови.

П. у м. Мукачеве.

Особовий фонд (ф. 3504) О. зберігається в Центр. держ. архіві вищих органів влади і управління України.

дата публікації: 2010 р.

Праці:
 1. В справі українського Воєнного архіва. "Діло" (Львів), 1916, №?14
 2. Військово-архівна справа в Україні. "Українська старовина" (Кам'янець), 1919, № 1
 3. Графіка українських грошових знаків. "Стара Україна" (Львів), 1925, № 11/12
 4. Як охоронялися пам'ятки. "Нова Україна" (Прага), 1925, № 4/6
 5. Спогади про Володимира Самійленка. "ЛНВ", 1926, т. 89.
Література:
 1. Наріжний С. Українська еміграція: Культурна праця української еміграції між двома світовими війнами, у 2-х т. Прага, 1942, [Т. 1]
 2. К., 1999 [Т. 2]
 3. Ротач П.П. Полтавська літературна діаспора: Короткий біобібліографічний словник. "Криниця", 1996, № 1/3
 4. Українська архівна енциклопедія. К., 2008.

Посилання:
 • ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА
 • КАТЕРИНОСЛАВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ МУЗЕЙ ІМЕНІ О.ПОЛЯ
 • КУБАНЬ
 • КИЇВ
 • КИЇВСЬКИЙ ХУДОЖНЬО-ПРОМИСЛОВИЙ І НАУКОВИЙ МУЗЕЙ
 • КИЇВСЬКИЙ ВОЄННО-ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ
 • МОСКВА
 • МУКАЧЕВЕ
 • МИРГОРОД
 • САМІЙЛЕНКО ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ
 • УКРАЇНСЬКИЙ ВИСОКИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ ІМ. М. ДРАГОМАНОВА В ПРАЗІ
 • УКРАЇНСЬКИЙ ГРОМАДСЬКИЙ КОМІТЕТ В ПРАЗІ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)