ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ОДЕСЬКА ТОВАРНА БІРЖА

  Бібліографічне посилання: Лазанська Т.І. ОДЕСЬКА ТОВАРНА БІРЖА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Odeska_tovarna (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

ОДЕСЬКА ТОВАРНА БІРЖА

ОДЕСЬКА ТОВАРНА БІРЖА – найстаріша біржа України. Заснована 1796 з ініціативи іноз. купецтва, у руках якого тоді перебувала вся експортна торгівля. Біржові зібрання провадилися щоденно спочатку в приватному, а з 1834 – у будинку, спеціально збудованому для біржі (1829–37, архіт. Ф.К.Боффо; нині у будівлі міська рада; у 1894–99 споруджено нову біржу за проектом архіт. О.Бернардацці, тепер тут філармонія). Для обговорення комерційних питань і запровадження місц. кредитування біржа з 1829 мала відділення комерційної ради на зразок закордонних. Через кожні 2 тижні відбувався аукціонний розпродаж товарів. На біржі відбувалася оптова продажа різних товарів, цінних паперів, валют, але гол. статтею торгівлі став хліб, який надходив із степової України, Поділля та Пониззя і еспортувався в Зх. Європу. За своєю вартістю зерновий вивіз з Одеси протягом 1846–53 складав більше 41 % від вартості всього зерноекспорту Російської імперії. Найзначнішим щорічний експорт хліба з Одеси на поч. 20 ст. був протягом 1901–05, коли щороку вивозилося майже 49,5 млн пудів пшениці, 14,7 млн пудів жита та 20,6 млн пудів ячменю. У подальші роки хлібна торгівля і, таким чином, товарооборот на О.т.б. скоротилися у зв'язку з розширенням подібної діяльності в ін. пд. містах України, передусім у Херсоні, а також з великою конкуренцією з боку позаєвроп. д-в. Торгівля ж фондами регулювалася "Одеськими біржовими правилами щодо угод з купівлі і продажу цінних паперів, золотої валюти, трат і тому подібних цінностей". 1914 на О.т.б. котирувалося фондових цінностей майже на 6,8 млрд рублів.

Перший статут О.т.б. було затверджено в липні 1848, до того біржа керувалася правилами 1816 та положенням 1837. Тоді ж виник і її керівний орган – біржовий к-т. З його ініціативи при біржі 1887 було засновано першу в Рос. імперії арбітражну комісію, 1891 – прийнято новий статут. На посаді голови біржового к-ту певний час перебував М.Чихачов. До керівного складу біржі постійно входили впливові керівники зовнішньоторг. фірм – Анатра, Радоканакі, Маразлі, Тработті, Вебстер, рос. купці-промисловці Зусман, Новіков. О.т.б. припинила свою діяльність під час Першої світової війни з тимчасовим відновленням на поч. 1920-х рр. З перемогою держ. регулювання економікою в СРСР необхідність у біржі відпала.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Одесса: 1794–1894: К 100-летию. Одесса, 1895
 2. Банковая энциклопедия, т. 2. К., 1916
 3. Одесский порт: Значение, перспективы, нужды. Б/м, 1927.

Посилання:
 • БІРЖА
 • ХЕРСОН, ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
 • ОДЕСА
 • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
 • ПОДІЛЬСЬКА ЗЕМЛЯ
 • ПУД
 • РУБЛЬ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ

 • Пов'язані терміни:
 • БІРЖА
 • ОДЕСА
 • ОДЕСЬКЕ ТОВАРИСТВО ІСТОРІЇ ТА СТАРОЖИТНОСТЕЙ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)