ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ОДЕСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА

  Бібліографічне посилання: Корнієвська О.В. ОДЕСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Odeske_Prosvita (останній перегляд: 16.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

ОДЕСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА

ОДЕСЬКЕ ТОВАРИСТВО "ПРОСВІТА" – культурно-просвітницька орг-ція, що існувала з 1906 по 1909. Діяльність поширювалася тільки на місто. Об'єднувала понад 500 членів. Діяло 4 секції: наук., драм., літ., вокально-музична. Наук. секція проводила понад 60 лекцій щорічно за різноманітною тематикою: про укр. громад., наук., літ. діячів; про марксизм та ставлення марксистів до нац. питання тощо. Лекції читались укр. мовою, серед лекторів були відомі діячі укр. руху М.Комар, І.Лученко, С.Шелухин та ін.

Драм. секція заснувала власну трупу і артистичну дитячу групу "Коза-дереза", щотижня ставила вистави. При секції діяли курси укр. вимови і декламації. Вокально-муз. секція організувала власний хор. Артистичні секції співпрацювали з польськими й литовськими просвітніми т-вами, їх діяльність приносила матеріальні прибутки, які йшли на користь "Просвіти".

Т-во мало власну б-ку з понад 200 томів, книгарню, істор. музей, помешкання із залом для лекцій і концертів на 300 осіб. Для видання книжок був створений фонд ім. Л.Смоленського, коштом якого вийшли книги М.Комарова "Запорізькі вольності" та І.Бондаренка "Про Гарібальді". З періодики виходив ж. "Народна справа".

Зусиллями "Просвіти" 1906 в Новорос. ун-ті О.Грушевський почав читати лекції з українознавства. 1907 на заг. зборах була ухвалена резолюція про відкриття при т-ві початкової школи з виключно укр. мовою викладання, вироблений і затверджений навч. план, зібрано бл. 500 рублів. Але здійснити ці плани не дозволили власті. Одес. т-во передало зібрані кошти Подільському товариству "Просвіта" на потреби укр. шкіл.

Офіц. приводом для закриття Одес. "Просвіти" став вихід книги І.Бондаренка "Про Гарібальді" в листопаді 1909.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Просвітянин. Товариство "Просвіта" в Одесі. "Украина", т.1, 1907
 2. Лисенко О.В. "Просвіти" Наддніпрянської України у дожовтневий період. К., 1990
 3. Нарис історії "Просвіти". Львів–Краків–Париж, 1993.

Посилання:
 • ГРУШЕВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ
 • ПОДІЛЬСЬКЕ ТОВАРИСТВО ПРОСВІТА
 • РУБЛЬ
 • ШЕЛУХИН СЕРГІЙ ПАВЛОВИЧ
 • УКРАЇНОЗНАВСТВО

 • Пов'язані терміни:
 • КОМАРОВ МИХАЙЛО ФЕДОРОВИЧ
 • ЛУЦЕНКО ІВАН МИТРОФАНОВИЧ
 • ОДЕСА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)