ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ОГУЗ

  Бібліографічне посилання: Болтрик Ю.В. ОГУЗ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Ohuz (останній перегляд: 17.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

ОГУЗ

ОГУЗ – найбільший курган України, споруджений у кінці 4 ст. до н. е. Усипальня царя Скіфії, знаходиться за 3 км на пн. сх. від смт Нижні Сірогози Херсон. обл. Досліджувався М.Веселовським 1891–94, В.Ротом 1902, О.Лєсковим 1972, Ю.Болтриком 1979–81. Насип кургану (заввишки 21 м, обсягом 117 тис. м3), складений зі шматків дерену, оточували вапнякова крепіда, рів та вал. Під курганом відкрито 3 могили – центр. та 2 бокові (усі пограбовані в давнину). Центральна являла складну поховальну споруду – у великій ямі було зведено кам'яний склеп боспорського типу, до якого вів довгий (35 м) дромос, видовбаний у материку. Центр. могила сполучалася з південною, яка виконувала допоміжні функції. Серед речей, що вціліли, знайдено золоті скіфські та срібні фракійські оздоби вузди, що належали більш ніж 24 коням. На зх. від склепу, на поховальній доріжці, знаходився ще один кінь, а за ним яма з 4 конями. Вхід до склепу чатували 3 охоронці – один (заввишки 2 м) у дромосі, два – біля зх. входу на поховальну доріжку. У пн. могилі було поховано дружину царя в супроводі служниці та 3-х коней. Збереглися деталі катафалка, кістяні аплікації саркофага, посуд, бл. 6 тис. золотих прикрас, серед них: серга у вигляді сфінкса, крипундії, негроїдні обличчя; платівки із зображенням персонажів антич. міфології: Афіни, Аполлона, Геракла, Горгони.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Болтрик Ю.В., Фіалко О.Є. Огуз – курган скіфського царя кінця IV ст. до н. е. В кн.: Золото степу: Археологія України. Шлезвіг, 1991
 2. Boltrik J., Fialko E. Der Oguz-Kurgan: Grabanlage eines Skythenkönigs der Zeit nach Ateas. В кн.: Hamburger Beiträge zur Archäologie 18, 1991. Mainz, 1996.

Посилання:
 • ВЕСЕЛОВСЬКИЙ МИКОЛА ІВАНОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • АРХЕОЛОГІЯ
 • КУРГАН, НАДМОГИЛЬНИЙ ПАГОРБ
 • СКІФИ
 • ВЕСЕЛОВСЬКИЙ МИКОЛА ІВАНОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)