ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ОНУФРІЇВСЬКИЙ ЯБЛОЧИНСЬКИЙ МОНАСТИР

  Бібліографічне посилання: Мицик Ю.А. ОНУФРІЇВСЬКИЙ ЯБЛОЧИНСЬКИЙ МОНАСТИР [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Onufriivskyj_monastyr (останній перегляд: 16.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

ОНУФРІЇВСЬКИЙ ЯБЛОЧИНСЬКИЙ МОНАСТИР

ОНУФРІЇВСЬКИЙ ЯБЛОЧИНСЬКИЙ МОНАСТИР – правосл. чол. монастир, заснований троцьким воєводою Іваном Заберезинським 1498 біля м-ка Яблочна (Яблечна, нині у гміні Славатице Бяльського пов. Люблінського воєводства, Польща; поблизу сучасного польсько-білоруського кордону) на лівому березі р. Зх. Буг, на місці, де було знайдено чудотворну ікону св. Онуфрія (зберігається в монастирі донині). Благодійниками монастиря були відомі роди Заберезинських, Богуринських, Сапіг та ін. У 17–20 ст. він залишився в регіоні єдиним правосл. монастирем, який ніколи не припиняв своєї діяльності і не належав навіть тимчасово до ін. конфесії. При обителі існувала значна б-ка, діяли школа причетників, шпиталь. Підтримував міцний зв'язок з Київською митрополією, з Київ. академією, Київською духовною академією. Монастир був потужним осередком духовного й культ. життя українців Холмщини та Підляшшя. Саме тут 1940 прийняв постриг митрополит Іларіон (Огієнко).

У роки Першої світової війни та Другої світової війни він зазнав тяжких втрат, зокрема, 10 травня 1942 гітлерівці пограбували і спалили значну частину монастирських будівель разом з архівом та б-кою. Перестав діяти храм на честь Стрітення Господнього, тимчасово (до 1949) не діяла трапезна церква. Після "Вісла" акції 1947 значно скоротилася (до 80) кількість правосл. парафіян монастиря, були конфісковані монастирські землі й частина майна. У перші повоєнні роки обитель залишалася єдиним діючим правосл. монастирем Польс. автокефальної правосл. церкви і відіграла видатну роль в її розвиткові. З 1970 монастир швидко відроджується, чому сприяло також перенесення сюди 1974–92 філії Варшавської правосл. духовної семінарії; певний час тут знаходилася також резиденція люблінського правосл. єпископа. Відродилася й традиція паломництва до мощей св. Онуфрія, перенесених сюди з Італії (день цього святого відзначається 25 червня).

Нині на території монастиря (ставропігійного з 1999) знаходиться головний (Свято-Онуфріївський) собор, також трапезна церква (св. Іоанна Богослова) і 3 каплиці (Успіння Богородиці, Свято-Духівська і св. Афанасія Берестейського). 1994 тут було відкрито перший у Польщі правосл. музей церк. мистецтва.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Kuprianowicz G., Lesniewski K. Monaster sw. Onufrego w Jablecznej. Jableczna, 1993
 2. Железнякович С. Яблочинский монастирь в межвоенный, военный и послевоенный периоды до наших дней (1918–1962). "Cerkiewny wiestnik" (Warszawa), 2002, t. 3–4
 3. Zycie monasterskie w Rzeczypospolitej. Bialystok, 2002
 4. Mironowicz A. Kostiel prawoslawny w paсstwie Piastów i Jagiełłonów. Bialóstok, 2003.

Посилання:
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ХОЛМЩИНА
 • КИЇВСЬКА ДУХОВНА АКАДЕМІЯ 1819–1919
 • ОГІЄНКО ІВАН ІВАНОВИЧ
 • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
 • ПІДЛЯШШЯ
 • САПІГИ
 • ВІСЛА, АКЦІЯ 1947
 • ВОЄВОДА

 • Пов'язані терміни:
 • ПОЛЬСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)