ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ОТЧИЧІ

  Бібліографічне посилання: Гурбик А.О. ОТЧИЧІ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Otchychy (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

ОТЧИЧІ

ОТЧИЧІ – категорія залежного селянства в період пізнього середньовіччя на укр. землях у складі Великого князівства Литовського. У великокнязівських володіннях О. зобов'язані були виконувати певні повинності й не мали права самовільно залишити свій наділ ("отчину"), не осадивши замість себе рівноцінного господаря (за цим стежили керівники волосних і сільських громад та князівські службовці). На відміну від земель великого князя у приватних помістях магнатів і шляхти прикріплення О. мало не зобов'язальний, а особистий характер, що автоматично (із переходом поселення О. у приватне володіння) перетворювало дану категорію селян на "непохожих". Тому для переходу таких О. на нове місце вони зобов'язані були виконати всі необхідні умови процедури виходу селянського і отримати письмове підтвердження свого сюзерена та уряду гродського. У випадку самовільного виходу О. із шляхетської вотчини останніх розшукували і силою повертали на попереднє місце.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Любавский М.К. Областное деление и местное управление Литовско-Русского государства ко времени издания первого Литовского статута. М., 1892
 2. Довнар-Запольский М. Государственное хозяйство Великого княжества Литовского при Яггелонах, т. 1. К., 1901
 3. Похилевич Д.Л. Крестьяне Белоруссии и Литвы в XVI–XVIII вв. Львов, 1957
 4. Гурбик А.О. Еволюція соціально-територіальних спільнот в середньовічній Україні (волость, дворище, село, сябринна спілка). К., 1998.

Посилання:
 • МАГНАТИ
 • СЕЛЯНСТВО
 • ШЛЯХТА, ШЛЯХЕТСТВО
 • ВЕЛИКЕ КНЯЗІВСТВО ЛИТОВСЬКЕ
 • ВЕЛИКИЙ КНЯЗЬ
 • ВИХІД СЕЛЯНСЬКИЙ

 • Пов'язані терміни:
 • ПОХОЖІ СЕЛЯНИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)