ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

"ОТОЧЕНЦІ"

  Бібліографічне посилання: Пастушенко Т., М.В.Коваль. "ОТОЧЕНЦІ" [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 7: Мі-О / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2010. - 728 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Otochentsi (останній перегляд: 22.07.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 7: Мі-О ) в електронній біблотеці

ОТОЧЕНЦІ

"ОТОЧЕНЦІ" – специфічне поняття першого періоду німецько-рад. війни 1941–45 для визначення груп і окремих військовослужбовців, які потрапили в оточення військ гітлерівців (т. зв. котли), були ізольовані від решти військ. Найбільші "котли" виникли в Білорусі (Зх. фронт), на території України (уманське, київське і харківське оточення), у Росії під Вязьмою (нині місто Смоленської обл., РФ). Військовослужбовці, що потрапили в оточення, намагалися пробитися до лінії фронту й вийти в розташування рад. військ. Більшість із них потрапляли у полон до противника. Частина залишалася на окупованій території на легальному чи напівлегальному становищі, поповнивши лави партизанів чи допоміжних формувань нім. армії і поліції. Після приходу Червоної армії у визволені райони до її лав повторно було мобілізовано 939,7 тис. осіб колиш. "О." Всі колиш. "О." і військовополонені, що поверталися до лав РСЧА, мали пройти перевірку, яку впродовж 1–2 місяців здійснювали органи "Смершу" наркомату оборони СРСР. Порядок організації і проходження перевірки військовослужбовців Червоної армії регламентувався постановами Держ. к-ту оборони СРСР № 1069сс від 27 грудня 1941 та РНК СРСР № 1166-344сс від 24 січня 1944, згідно з якими червоноармійці, що були в полоні або оточенні, через збірно-пересильні пункти надходили до спецтаборів НКВС СРСР (див. Перевірочно-фільтраційні табори НКВС СРСР) на перевірку, звідти передавалися до військкоматів для відправки до армії або частково – на роботу в пром-сть. Відповідно до наказу наркома внутр. справ СРСР Л.Берії № 001735 від 28 грудня 1941 "Про створення спеціальних таборів для колишніх військовослужбовців Червоної армії, які перебували в полоні й оточенні противника" було організовано 29 таких таборів.

Упродовж війни порядок проходження перевірки змінювався. Згідно з постановою Держ. к-ту оборони СРСР від 4 листопада 1944 звільнені з полону рад. військовополонені та цивільні особи призовного віку направлялися до запасних частин Червоної армії, минаючи спецтабори, до яких тепер направляли тільки осіб, підозрюваних у зрадницькій діяльності.

дата публікації: 2010 р.

Література:
 1. Лубянка: ВЧК–ОГПУ–НКВД–НКГБ–МГБ–МВД–КГБ: 1917–1960: Справочник. М., 1997
 2. Великая отечественная война 1941–1945, кн. 4. М., 1999
 3. Дембицкий Н.П. Судьба пленных. В кн.: Война и общество, 1941–1945, кн. 2. М., 2004
 4. Земсков В.Н. Репатриация перемещенных советских граждан. Там само
 5. Великая Отечественная без грифа секретности: Книга потерь: Новейшее справочное издание. М., 2009.

Посилання:
 • БЕРІЯ ЛАВРЕНТІЙ ПАВЛОВИЧ
 • ПФТ - ПЕРЕВІРОЧНО-ФІЛЬТРАЦІЙНІ ТАБОРИ (1944-1945)
 • СМЕРШ

 • Пов'язані терміни:
 • ПЕРЕВІРОЧНО-ФІЛЬТРАЦІЙНІ ТАБОРИ
 • ПІДПІЛЛЯ АНТИФАШИСТСЬКЕ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)