ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПАЛАДІЙ ЯРОСЛАВ

  Бібліографічне посилання: Герегова С.В. ПАЛАДІЙ Ярослав [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Paladij_Y (останній перегляд: 19.07.2019)
ПАЛАДІЙ ЯРОСЛАВ

ПАЛАДІЙ Ярослав (21.04.1910–19.01.1977) – скульптор, різьбяр, автор унікальної "Абетки з історії України". Н. в с. Кострижівка (нині Заставнівського р-ну Чернів. обл.) в учительській родині. Перебування Буковини в міжвоєнний період під владою Румунії спричинило його навчання в румуномовній сільс. школі. Продовжив навчання в ліцеї для хлопців ім. Г.Гіка в м. Дорогой. 1932–38 навч. в Академії мист-в у Бухаресті (Румунія). Будучи студентом, під кер-вом монументаліста проф. Мидрі створив великогабаритні барельєфи (заввишки 6–7 м, завдовжки8 м) для оздоблення Королів. офіцерської академії в Бухаресті та румун. павільйону на Всесвітній виставці в Нью-Йорку (США). Після закінчення 1939 Пед. університетського семінару за спеціальністю "образотворче мистецтво та каліграфія" працював учителем рисунків і краснописів у комерційному ліцеї для хлопців.

Із встановленням рад. влади на Буковині та після проведеної реорганізації навч. закладів за рад. зразком П. у числі ін. представників інтелігенції краю покинув рідну землю. Працював на порцеляновій ф-ці в м. Карлсруе (Німеччина).

1942 повернувся на укр. землі. Вчителював у Городенці, проте восени 1944 перебрався до Австрії, де опинився в укр. таборі для переселенців Лексенфельд поблизу Зальцбурга. 1947 став членом Спілки укр. науковців, літераторів і мистців. Відкривши різьбярську майстерню, працював як різьбяр народного мистецтва. Свідченням визнання мистецького таланту П. в Австрії стало прийняття його до Мистецького товариства "Кунст Ферайн".

1949 переїхав у США. Оселившись у Нью-Йорку, П. став членом Об'єднання укр. мистців Америки та Літ. клубу, брав участь у щорічних виставках. Для заробітку працював над проектуванням мережі міських водопроводів.

Активно займався громад. діяльністю. Брав участь у роботі Укр. студентського т-ва "Чорноморе" у Філадельфії (США), члени якого вважали П. "батьком" Укр. буковинської громади в Нью-Йорку. Тісно співпрацював з ін. українськими громад. організаціями в США, створивши для них чимало печаток, екслібрисів.

Своєрідним свідченням туги П. за Україною стала низка його робіт: "Князь Ігор на коні" (гіпсова горорізьба, під бронзу), "В'їзд Б.Хмельницького до Києва" (пірографіка з використанням картини буковинського художника М.І.Івасюка); "Нестор Літописець" (графіка); акварелі "Перехоплення турецького посланця", "Коні на волі" та ін. За його проектом збудована гуцульська церква в м-ку Гантері (шт. Нью-Йорк), де околиця нагадувала природу буковинських Карпат. Автор проектів пам'ятника Т.Шевченку і гетьманові І.Мазепі (макет пам'ятника було встановлено в Укр. правосл. консисторії у Музеї в Бавнд Бруку в пам'ять жертвам Голодомору 1932–1933 років в УСРР).

П. створив технікою випалювання на липовій дошці (пірографіка) портрети митрополита А.Шептицького та кардинала Й.Сліпого в натуральну величину. Ці портрети і проект гуцульської церкви П. передав до Укр. ін-ту Америки в Нью-Йорку.

Особливе місце серед мистецької спадщини П. займає унікальна "Абетка з історії України", над якою він працював 3 роки. Автор намагався, щоб кожна із 33-х літер-ілюстрацій "нагадала малому й старому дорогий серцю образ рідної України". Незвичайність виконаних літер полягає в тому, що П. їх не просто малював, а "вибудовував", обравши як матеріал для оформлення літер молодий дуб, – улюблене дерево укр. народу. Ця символіка підкреслює нац. характер його праці.

Уперше літери-картини укр. абетки, кожна з яких була розміщена на спец. стендах, було репрезентовано П. у серпні 1968 в Укр. ін-ті Америки з нагоди приїзду верховного архієпископа (патріарха) і кардинала Й.Сліпого. Нині ці мистецькі твори зберігаються в Укр. патріаршому музеї в Римі (Італія).

У вигляді книги укр. абетка побачила світ 1973 як ювілейне видання Наукового товариства імені Шевченка в серії Укр. літ. б-ки (т. 10). Віршовані підписи до кожної літери здійснив здивований новизною виконання літер-картин поет Леонід Полтава. Із вміщеною картою України "Абетка…" миттєво здобула популярність в укр. діаспорному середовищі. Уперше книга потрапила в Україну як подарунок дружини скульптора учасникам львів. дитячого хору "Дударик", що перебували з гастролями в США, згодом – письменницям І.Калинець та С.Майданській.

Вказане видання, а також 2 примірники "Абетки…" – у вигляді блокнотів в авторському виконанні: у форматі А-4, без віршованих підписів, друга – мініатюрна, "кишенькова", з його короткими власноручними підписами (дещо недосконалими, але влучними), у числі ін. оригінальних матеріалів з особистого архіву П. нині зберігаються у відділі Буковинської діаспори Чернівецького краєзнавчого музею. Ці матеріали, які передала із США в Україну дружина митця Є.Паладій-Поритко, зіграли вагому роль у поверненні укр. народу імені скульптора П. Його "Абетка…" по праву стала однією зі сторінок величної книги укр. культ. спадщини.

П. у м. Гантер (шт. Нью-Йорк). Похований на укр. правосл. цвинтарі св. Андрія Первозваного в Саут Бавнд Бруку (шт. Нью-Джерсі). На пам'ятнику викарбувано прізвище "Паладій" літерами-картинами "Абетки…", що слугують продовженням його мистецької творчості, насиченої любов'ю до України.

Вид.: Паладій Я. Абетка з історії України. Текст Леоніда Полтави. Наукове товариство імені Шевченка. Українська літературна бібліотека, т. 10. Нью-Йорк, 1973.


Література:
 1. Гарасевич М. Шедевр. "Нові дні", 1979, ч. 6, червень
 2. Особистий архів Я.Паладія із колекції фондів Чернівецького краєзнавчого музею (відділ Буковинської діаспори).

Посилання:
 • БУКОВИНА
 • ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
 • ГОЛОДОМОР 1932–1933 РОКІВ В УСРР
 • ГОРОДЕНКА
 • ІВАСЮК МИКОЛА ІВАНОВИЧ
 • МАЗЕПА ІВАН СТЕПАНОВИЧ
 • НАУКОВЕ ТОВАРИСТВО ІМ. ШЕВЧЕНКА У ЛЬВОВІ
 • ШЕПТИЦЬКИЙ АНДРЕЙ
 • ШЕВЧЕНКО ТАРАС ГРИГОРОВИЧ
 • СЛІПИЙ ЙОСИП ІВАНОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)