ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПАЛАГНЮК ВОЛОДИМИР

  Бібліографічне посилання: Винниченко І.І. ПАЛАГНЮК Володимир [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Palahniuk_Volodymyr (останній перегляд: 19.09.2019)
ПАЛАГНЮК ВОЛОДИМИР

ПАЛАГНЮК Володимир (псевд. – Джек Пеленс; 18.02.1919–10.11.2006) – амер. кіноактор укр. походження, громад. діяч. Н. в м. Латтімер Майнс (Lattimer Mines; шт. Пенсильванія, США) в сім'ї шахтаря. Був шахтарем, професійним боксером (виграв 15 боїв, з них 12 – нокаутом), летуном. 1947 зі ступенем бакалавра закінчив Стенфордський ун-т (спеціалізація – "драма"). Того ж року почав виступати в театрах на Бродвеї. Знімався в кінофільмах "Паніка на вулицях" (1950), "Шейн", "Че!", "Le MOpris" та ін. Найкраще акторові вдавались ролі ковбоїв та "поганих хлопців". Згодом зі славою "ковбоя номер один" він потрапив у музей спадщини ковбойських фільмів в Оклахома-сіті до списку нац. слави Америки. 1996 видав книгу віршів "The Forest of Love" ("Ліс любові"), ілюстровану власними працями. Того ж року вперше відвідав Україну та взяв участь у кінофестивалі "Молодість".

П. відомий і як маляр; малював переважно пейзажі, на звороті яких писав власні вірші, навіяні малярською роботою.

2002 заснував у Голлівуді Фундацію "Трайдент", метою якої були популяризація укр. внеску у світ. к-ру, зокрема у галузі кіно, та сприяння молодим акторам укр. походження.

Був гол. диктором у фільмі "Між Гітлером і Сталіним: Україна у Другій світовій війні" (2003), створеному Українсько-канад. дослідно-документаційним центром (Торонто).

Володар премії "Оскар" Амер. кіноакадемії (1991). 2004 на Фестивалі рос. фільмів у Голлівуді відмовився від звання "Народний артист Росії", мотивуючи це, зокрема, своїм укр. походженням.

П. у Каліфорнії (США).


Література:
  1. Aktor Jack Palance Dies at Age 87. "Новий шлях" (Торонто). 2006, 16 листопада.


(тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)