ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПАМ'ЯТЬ І ПОХВАЛА ІАКОВА МНІХА

  Бібліографічне посилання: Вілкул Т.Л. ПАМ'ЯТЬ І ПОХВАЛА ІАКОВА МНІХА [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pamiat_pokhvala (останній перегляд: 16.09.2019)
ПАМ'ЯТЬ І ПОХВАЛА ІАКОВА МНІХА

"ПАМ'ЯТЬ І ПОХВАЛА ІАКОВА МНІХА" – похвальне слово хрестителю Русі вел. кн. київ. Володимиру Святославичу (п. 1015). Дійшло до нас у переробленому вигляді в списках 15–16 ст. Текст складається з 3-х частин: 1) Похвала Володимиру; 2) Похвала Ользі; 3) Житіє Володимира. Хронологія і співвідношення складових "Пам'яті і похвали..." остаточно не з'ясовані, хоча вважається, що похвала Ользі інтерпольована пізніше. Припускають, що в основі "Пам'яті і похвали..." лежить твір 2-ї пол. (3-ї чв.) 11 ст. якогось "мниха" Іакова, котрого іноді ідентифікують із ченцем Києво-Печерського монастиря, згаданим у "Повісті временних літ". 1-ша частина "Пам'яті і похвали..." написана під впливом "Слова про Закон та Благодать", у житії (3-тя частина) використані відмінні від наявних у "Повісті временних літ" літописні за походженням відомості. Зокрема, автор полемізує з корсунською легендою: вел. кн. київ. Володимир Святославич бере Корсунь (див. Херсонес Таврійський) на 3-й рік після хрещення, дещо відрізняється й хронологія подій його князювання.

Переробка "Пам'яті і похвали..." була здійснена, як вважають, у 14 ст. у Пн. Русі. На місце короткої згадки про кн. Ольгу редактор вставив Похвальне слово, в якому з'єднав відповідний текст Прологу й легендарну оповідь про гроб кн. Ольги в Десятинній церкві. С.Бугославський припускає, що "Пам'ять і похвала..." була скомпільована в 13 ст. з творів різного походження. "Пам'ять і похвала..." незабаром була витіснена житіями, укладеними згідно з корсунською легендою, і збереглася в небагатьох списках.


Література:
 1. Соболевский А.И. "Память и похвала" св. Владимиру и "Сказание о св. Борисе и Глебе". "Христианское чтение", 1890, ч. 1
 2. Никольский Н.К. Материалы для повременного списка русских писателей и их сочинений (Х–ХI вв.). СПб., 1906
 3. Шахматов А.А. Разыскания о древнейших русских летописных сводах. СПб., 1908
 4. Насонов А.Н. История русского летописания ХI – нач. ХVIII вв.: Очерки и исследования. М., 1969.

Посилання:
 • ДЕСЯТИННА ЦЕРКВА
 • ХЕРСОНЕС ТАВРІЙСЬКИЙ, АНТИЧНЕ І ВІЗАНТ. МІСТО В КРИМУ
 • ОЛЬГА
 • ПОВІСТЬ ВРЕМЕННИХ ЛІТ
 • СЛОВО ПРО ЗАКОН І БЛАГОДАТЬ
 • ВОЛОДИМИР СВЯТОСЛАВИЧ СВЯТИЙ

 • Пов'язані терміни:
 • ХРЕЩЕННЯ РУСІ 987–989


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)