ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПАМ'ЯТНИК

  Бібліографічне посилання: Кот С.І. ПАМ'ЯТНИК [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pamiatnyk (останній перегляд: 17.07.2019)
ПАМ'ЯТНИК

ПАМ'ЯТНИК – скульптурний чи архіт. твір, споруджений на честь події або особи, надгробок. Давньоруське "паматникъ" уперше зафіксовано в джерелах 13 ст. як тотожне "памат" (пам'ять). З поч. 18 ст. використовується в рос. мові як відповідник латинського "monumentun" для позначення пам'ятної споруди на честь істор. особи або події, надгробка. В 1-й чв. 19 ст. починає вживатися в контексті "речей, залишків, що нагадують, свідчатьпро минулу славу, знаменитість, велич якого-небуть місця" ("древние памятники", "памятники археологии", "памятники архитектуры", "памятники палеографии"). З 19 ст. в умовах заборони видання наук. праць укр. мовою в Російській імперії даний термін запозичується нею з російської. До серед. 1980х рр. він також вживався як тотожний терміну "пам'ятка", що спричиняло до термінологічних і юридичних непорозумінь. Унаслідок чіткого розмежування контексту цих термінів термін "пам'ятник" набув сучасного значення.


Література:
  1. Кот С.І. Терміни "пам'ятка" і "пам'ятник" у пам'яткознавстві. В кн.: Праці Центру пам'яткознавства, вип. 1. К., 1992.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
  • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)