ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПАПІРОЛОГІЯ

  Бібліографічне посилання: Войцехівська І.Н. ПАПІРОЛОГІЯ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Papirolohiia (останній перегляд: 21.09.2019)
ПАПІРОЛОГІЯ

ПАПІРОЛОГІЯ (від грец. назви рослини з родини осокових – πάπυρος – та грец. λόγος – слово, вчення) – спец. істор. дисципліна, що вивчає античні та візант. письмена на папірусі грец. та лат. мовами з метою їх прочитання, атрибуції та реконструкції. Як матеріал для письма папірус використовувався більше 4-х тисячоліть. Перші папіруси були знайдені 1752 під час розкопок рим. міста Геркуланум. З 1778 папіруси знаходять в Єгипті. З 4 ст. на зміну папірусу приходить пергамент, однак ще кілька століть папірус залишався у вжитку. Остаточно припинили його застосувати тільки після того, як поширилася технологія виготовлення паперу, винайденого в Китаї ще 165.

Як самостійна істор. дисципліна П. відокремилася від палеографії наприкінці 19 ст., але й досі тісно пов'язана з нею, оскільки вирішує спільні завдання та застосовує єдині методи і прийоми дослідження, специфіка яких зумовлена об'єктом вивчення. Термін "папірологія" вперше введений до наук. обігу 1898.

До завдань вивчення П. належать проблеми класифікації папірусів за змістом, спрямуванням (ділові, офіційні, приватні), типологією тощо. Для реконструкції текстів застосовуються методи дипломатики, хронології, кодикології, ономастики, іконографії та ін. спец. істор. дисциплін.

З 1949 працює Міжнар. асоціація папірологів із центром у Парижі (Франція).


Література:
 1. Хусейн М.А. Тексты на папирусах. В кн.: Книга: Исследования и материалы. М., 1962
 2. Крюгер О.С., Быстрикова М.Г. Неизданные папирусы и другие тексты Государственного Эрмитажа. "Вестник древней истории", 1964, № 2
 3. Кошеленко Г.А. Государство Птолемеев, § 2: Папирологические материалы. В кн.: Источниковедение Древней Греции: Эпоха эллинизма: Учебное пособие. М., 1982
 4. Специальные исторические дисциплины: Учебное пособие. К., 1992.

Посилання:
 • ІКОНОГРАФІЯ ЯК СПЕЦІАЛЬНА ІСТОРИЧНА ДИСЦИПЛІНА
 • КОДИКОЛОГІЯ
 • ОНОМАСТИКА
 • ПАЛЕОГРАФІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)