ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПАРАСКЕВИ СВЯТОЇ ЦЕРКВА В НЕМІЇ

  Бібліографічне посилання: Зінченко А.Л. ПАРАСКЕВИ СВЯТОЇ ЦЕРКВА В НЕМІЇ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Paraskevy_tserkva_N (останній перегляд: 16.07.2019)
ПАРАСКЕВИ СВЯТОЇ ЦЕРКВА В НЕМІЇ

ПАРАСКЕВИ СВЯТОЇ ЦЕРКВА В НЕМІЇ (Немія – частина Могилева-Подільського, розташована на пн. зх. міста над р. Немія; прит. Дністра). Дерев'яна хрещата триверха церква: неподалік стоїть дерев'яна оригінальна дзвіниця, архіт. форми якої вказують на почерк того ж майстра. Особливістю церкви св. Параскеви є поєднання тризрубного і хрещатого типів споруди. Зруб нави розгорнутий за межі осьового зрубу, але його вильоти невеликі, через це вони перекриваються не окремими верхами, а звичайними двосхилими дахами з торцьовими фронтонами. Довкола споруди – опасання на фігурних кронштейнах, утворених випусками вінців зрубів; опасання покрите плоским похилим дашком. Таким самим плоским дахом покритий і перший залом, який охоплює всі три верхи й сполучається з пн. й пд. виступами нави. З цього єдиного залому виступають восьмерики другого ярусу, що спираються на квадрати нижнього ярусу.

Другий залом має форму восьмигранної піраміди зі скругленою основою, охопленою перехватом. Із нього виростає восьмерик третього ярусу, менший за розмірами і перекритий гранчастою банею, скругленою при основі й стягнутою перехватом. Над банею – восьмигранні ліхтарики, на яких закріплені охайні маківки із хрестами. Центр. верх, починаючи із третього зрубу, виступає над верхами бабинця й вівтаря на висоту маківки. Вертикальне шалювання з нащілинниками посилює враження піднесеності споруди й додає мальовничості в грі горизонтальних і прямовисних ліній та площин зрубів і похилих граней заломів та бань. В інтер'єрі вражає стрімко розкритий вгору внутр. простір, вертикальна динаміка якого посилюється нахилом заломів і нахилом стін всередину споруди. Центр. простір поєднується з бабинцем лучковою аркою. Освітлюється церква прямокутними вікнами, спорудженими на одвірках широких зі скошеними верхніми кутами дверей. У пд. стіні бабинця вирізьблено напис, який засвідчує дату спорудження церкви – 1775. Прибудови до церкви споруджено на поч. 20 ст.

З пн. боку церкви окремо стоїть мальовнича дерев'яна дзвіниця. Її основу становить мурований квадрат, з якого виростають наступні два квадратові в плані дерев'яні яруси, кожен з яких менший в основі від попереднього. Конструктивно дерев'яні частини дзвіниці збудовані як каркас, обшитий дошками. Її яруси перекриті плоскими заломами. Верхня частина третього ярусу побудована у вигляді ефектної аркади. Над нею – четвертий ярус у вигляді восьмерика, а над ним – восьмигранна баня з перехватом, над якою вирізьблюються форми восьмигранних ліхтарика й маківки.

Церква св. Параскеви в Немії є однією із кращих пам'яток подільської школи нар. дерев'яної храмової архітектури.


Література:
  1. Сецинский Е. Труды Подольского епархиального историко-статистического комитета, вып. 9: Приходы и церкви Подольской епархии. Каменец-Подольский, 1901
  2. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР (иллюстрированный справочник-каталог), т. 2. К., 1983
  3. Малаков Д.В. По Восточному Подолью. М., 1988.

Посилання:
  • МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКИЙ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)