ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПАША

  Бібліографічне посилання: Галенко О.І. ПАША [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pasha (останній перегляд: 24.07.2019)
ПАША

ПАША – вищий почесний титул для держ. службовців, військових та цивільних, в Османській імперії і деякий час на початку історії Турец. Республіки. Він включався до офіц. почесного імені (унван), де неодмінно слідував за особистим іменем удостоєного (напр. Сюлейман-паша). Титул "паша" був виключно персональним, не передавався у спадок і не поширювався на дружин власника.

Уперше засвідчений у 13 ст. в д-ві Сельджукідів Рума в Анатолії як неофіц. почесний титул у значеннях пана, суверена, воєнно-духовного проводиря. В Осман. імперії першими носіями титулу "паша" були Алаеддін, старший син султана Османа, та Сюлейман, старший син султана Орхана. З кінця 14 ст. цей титул став прерогативою двох класів достойників: 1) губернаторів провінцій, завдяки чому провінції неофіційно називалися пашаликами (або пашалуками); 2) везірів дивану.

Титул "паша" мав 3 ранги, яким відповідала також емблематична відзнака – право відзначати публічну появу титулованого певною кількістю бунчуків. Вищим рангом був трибунчужний П., на який мали право везіри. Бейлербеї (правителі ейялетів, інакше – вілаєтів) мали ранг двобунчужного П. Однобунчужними пашами були санджак-беї.

У період Танзімату титул "паша" надавався першим чотирьом (із дев'яти) рангам цивільних та військ. службовців.

Зі скасуванням системи рангів у Турец. Республіці титул "паша" вживався лише генералітетом. Титул було скасовано 26 листопада 1934 у зв'язку із запровадженням за європ. зразком прізвищ для громадян. Звання генерала замінило титул "паша".


Література:
  1. Pakalın M.Z. Osmanlı tarih deyimleri ve terimleri sözlüğü, cilt 3. Istanbul, 1954
  2. Deny J. Pasha. В кн.: Enciclopaedia of Islam, vol. 8. Leiden, 1995.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
  • БУНЧУК
  • ЕЙЯЛЕТ
  • ОСМАНСЬКА ІМПЕРІЯ

  • Пов'язані терміни:
  • КАМ'ЯНЕЦЬКИЙ ЕЙЯЛЕТ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)