ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПЕКТОРАЛЬ

  Бібліографічне посилання: Черняков І.Т. ПЕКТОРАЛЬ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pektoral (останній перегляд: 22.07.2019)
ПЕКТОРАЛЬ

ПЕКТОРАЛЬ – нагрудна прикраса з дорогоцінних металів овальної форми, що носилася на шиї. Cлово "пектораль" походить від лат. слова "pectoralis", що означає "нагрудний". П. як прикрасу та символ влади одягали фараони Стародавнього Єгипту, царі Ассирії, рим. військ. начальники. Нагрудну прикрасу у вигляді П. носили первосвященики іудейської релігії, кардинали, єпископи та аббати катол. християн. церкви. "Пектораллю" інколи називають і набір орденів у військових. Знахідки пекторалей відомі також у скіф. пам'ятках Пн. Причорномор'я в кургані Велика Близниця на Таманському п-ові та кургані Товста Могила на Дніпропетровщині, що свідчить про їх застосування скіф. царями. Знайдена 1971 в скіф. кургані Товста Могила укр. археологом Б.Мозолевським золота П. 4 ст. до н. е. виявилася шедевром стародавнього ювелірного мист-ва з незвичайними високохудож. горельєфними образами з життя та міфології скіфів. Її зображення, як і термін "пектораль", стали символом елітної спадщини України світ. значення і широко застосовуються в рекламі ресторанів, фірм, на спец. випущених монетах Нац. банку України, багатьох фінансових документах, картках, театральних і пісенних фестивалях. Гол. призом міжнародного фестивалю в Києві "Євробачення – 2005" була золота "Пектораль – золото скіфів".


Література:
 1. Мозолевський Б.М. Товста Могила. К., 1979
 2. Його ж. Синтез скіфо-античної думки: До інтерпретації пекторалі із Товстої Могили. "Всесвіт", 1978, № 2
 3. Черняков И.Т., Подвысоцкая Е.П. Взаимосвязь изображений и технологии пекторали из Толстой Могилы. В кн.: Ювелирное искусство и материальная культура: Тезисы докладов участников одиннадцатого коллоквиума. СПб., 2002
 4. Русяєва М.В. Пектораль із кургану Товста Могила. В кн.: 100 найвідоміших шедеврів України. К., 2004.

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
 • КИЇВ
 • МОЗОЛЕВСЬКИЙ БОРИС МИКОЛАЙОВИЧ
 • СКІФИ
 • ТОВСТА МОГИЛА

 • Пов'язані терміни:
 • СКІФСЬКА СТЕПОВА КУЛЬТУРА
 • ТОВСТА МОГИЛА


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)