ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПЕРЕЯСЛАВСЬКІ СТАТТІ 1674

  Бібліографічне посилання: Горобець В.М. ПЕРЕЯСЛАВСЬКІ СТАТТІ 1674 [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pereiaslavski_statti_1674 (останній перегляд: 26.06.2019)
ПЕРЕЯСЛАВСЬКІ СТАТТІ 1674

ПЕРЕЯСЛАВСЬКІ СТАТТІ 1674 – українсько-рос. договір, укладений 27 (17) березня 1674 між старшиною і козаками десяти правобереж. полків та представником рос. влади воєводою кн. Г.Ромодановським про умови переходу Правобережжя під владу рос. царя Олексія Михайловича. Укладенню П.с. передувала успішна воєнна кампанія рос. військ на чолі з кн. Г.Ромодановським і лівобереж. полків гетьмана І.Самойловича (розпочалася наприкінці 1673), у результаті якої до березня 1674 всі міста і фортеці Правобережної України, крім Чигирина з околицями, визнали зверхність царя і на ген. раді в Переяславі (нині м. Переяслав-Хмельницький) гетьманом об'єднаної України було обрано І.Самойловича. Текст П.с. уміщував 20 договірних положень, 9 з яких були запропоновані від імені царя, 8 – старшини і козацтва, одне – об'єднувало пропозиції обох сторін, а ще 2 – мали декларативний характер. Більшість положень П.с. повторювали умови Глухівських статей 1669, деякі – Конотопських статей 1672, і лише одне мало принципово новий зміст, оскільки відображало особливості суспільно-політ. ситуації, що склалася на той час на Правобережжі. Згідно з умовами П.с., правобережні старшини й козаки зобов'язувалися бути у вірному підданстві рос. монархові, зректися протекції турец. султана та крим. хана, не допомагати останнім у їхніх мілітарних акціях, спрямованих як проти царя, так і польс. короля. Рос. представники від імені царя обіцяли правобереж. козакам військ. допомогу й оборону від неприятеля. П.с. за традицією декларували збереження всіх вольностей і привілеїв козацтва, водночас вони містили заборону на дипломатичні зносини старшини, позбавляли її права скидати гетьмана без відповідного царського указу, а гетьману забороняли самовільно, без вироку військ. суду карати старшину та військ. товариство. Козац. реєстр десяти правобереж. полків встановлювався у 20 тис. осіб. Зважаючи на недостатнє військ. забезпечення проголошеного П.с. об'єднання України, дана акція успіху не мала – під натиском переважаючих сил турец. султана та крим. хана І.Самойлович і кн. Г.Ромодановський поспішно залишили Правобережжя, віддавши місц. населення на поталу неприятелю.

Дж.: Собрание гогударственных грамот и договоров..., т.4. М., 1822; Источники малороссийской истории (собранные Д.Н. Бантыш-Каменским), ч.1. М., 1858.


Література:
 1. Яковлів А. Українсько-московські договори в ХVII–ХVIII віках. Варшава, 1934
 2. Смолій В., Степанков В. Правобережна Україна у другій половині ХVII–ХVIII ст.: Проблема державотворення. К., 1993
 3. Горобець В. Від союзу до інкорпорації: Українсько-російські відносини другої половини ХVII – першої чверті ХVIII ст. К., 1995
 4. Його ж. "Волимо царя східного". Український Гетьманат та російська династія до і після Переяслава. К., 2007.

Посилання:
 • ЧИГИРИН, МІСТО ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛ.
 • ГЛУХІВСЬКІ СТАТТІ 1669
 • КОНОТОПСЬКІ СТАТТІ 1672
 • ОЛЕКСІЙ МИХАЙЛОВИЧ
 • ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ
 • ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА, ПРАВОБЕРЕЖЖЯ
 • РОМОДАНОВСЬКИЙ ГРИГОРІЙ ГРИГОРОВИЧ
 • САМОЙЛОВИЧ ІВАН САМІЙЛОВИЧ

 • Пов'язані терміни:
 • ДОГОВІРНІ СТАТТІ УКРАЇНСЬКИХ ГЕТЬМАНІВ
 • КОНСТИТУЦІЙНИЙ ВИМІР УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ (ДО ПОЧАТКУ 1990-Х РОКІВ)
 • ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ
 • САМОЙЛОВИЧА І. ТА РОМОДАНОВСЬКОГО Г. ПРАВОБЕРЕЖНА КАМПАНІЯ 1674


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)