ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПЕРЕП'ЯТИХА, КУРГАН

  Бібліографічне посилання: Скорий С.А. ПЕРЕП'ЯТИХА, курган [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Perepiatykha_kurhan (останній перегляд: 20.08.2019)
ПЕРЕП'ЯТИХА, КУРГАН

ПЕРЕП'ЯТИХА, курган – визначна поховальна пам'ятка ранньоскіф. часу (кін. 7 ст. до н. е.) в укр. Правобереж. Лісостепу. Був розташов. біля с. Мар'янівка Васильківського р-ну Київ. обл. Розкопаний улітку 1845 професором Київ. ун-ту М.Іванішевим. За деякими даними, в розкопках кургану брав участь Т.Шевченко.

На час розкопок курган мав висоту бл. 11 м. Могила, що відкрита в кургані, – оригінальна монументальна конструкція площею 180 м², висотою 5–7 м, споруджена на рівні давнього горизонту. Вона мала потужні глинобитні стіни, дерев'яну підлогу, дубове, імовірно двосхиле, перекриття, що утримувалося 16-ма дубовими стовпами. На перекритті знаходилося своєрідне склепіння, складене з великої кількості каменів. З усіх боків гробниця була обкладена дерновими валиками – "цеглинами", що утворювали власне надмогильну споруду. В могилі знайдено 14 поховань, виконаних за обрядом трупопокладення, та численні трупоспалення, а також деякі речі (у т. ч. прикраси з дорогоцінних металів), що залишилися після пограбування кургану.

Грандіозні розміри кургану, складність і монументальність поховальної камери, що втілили в собі колосальні затрати живої праці, надзвичайна кількість похованих супровідних осіб разом з осн. покійником – все це дає підстави вбачати в П. усипальницю одного з могутніх ранньоскіф. вождів.


Література:
  1. Древности, изданные временной комиссией для разбора древних актов. К.–СПб., 1846
  2. Скорий С.А. Курган Переп'ятиха (до етнокультурної історії Дніпровського Лісостепового Правобережжя). К., 1990.

Посилання:
  • ІВАНИШЕВ МИКОЛА ДМИТРОВИЧ
  • ШЕВЧЕНКО ТАРАС ГРИГОРОВИЧ

  • Пов'язані терміни:
  • ШЕВЧЕНКО ТАРАС ГРИГОРОВИЧ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)