ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПЕРШОМАРТОВЦІ

  Бібліографічне посилання: Волковинський В.М. ПЕРШОМАРТОВЦІ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pershomartovtsi_terorysty (останній перегляд: 24.07.2019)
ПЕРШОМАРТОВЦІ

"ПЕРШОМАРТОВЦІ" – 1) терористи – члени "Народної волі", які організували вбивство 1 березня 1881 рос. імп. Олександра II (виконавець – Г.Гриневицький) під кер-вом С.Перовської. За день до царевбивства поліція заарештувала гол. організатора вбивства імп. Олександра II, члена Виконавчого к-ту "Народної волі" А.Желябова. У тюрмі він дізнався про вбивство на набережній Катерининського каналу царя і арешт єдиного терориста М.Рисакова, який першим кинув бомбу в карету імператора, але невдало. Останній виказав слідству все, що знав про народовольців.

Арешти учасників вбивства імп. Олександра II були закінчені до середини березня 1881. З 26 по 29 березня відбувався суд над А.Желябовим, С.Перовською, М.Кибальчичем, Т.Михайловим, М.Рисаковим та Г.Гельфман. 30 березня 1881 їм було винесено смертний вирок. Г.Гельфман, яка була вагітною, смертну кару під натиском світ. громадськості було замінено на довічне ув'язнення. 3 квітня 1881 на Семеновському плацу терористів повісили. Це була остання привселюдна страта в Російській імперії. М.Грушевський віднайшов у вбивстві рос. імп. Олександра II "український слід", оскільки А.Желябов, С.Перовська, М.Кибальчич і ще 10 терористів мали зв'язки з Україною;

2) "Першомартовцями" називають і членів Терористичної фракції "Народної волі", які невдало спробували здійснити 1 березня 1887 теракт проти рос. імп. Олександра III ("Друге 1 березня"). Департамент поліції МВС при допомозі Харків. гол. жандармського управління упередив спробу замаху на царя і заарештував 15 терористів. З 15 по 19 квітня 1887 над ними відбувся суд, який виніс смертний вирок усім підсудним, 11 з них подали прохання про помилування. П.Андреюшкіна, В.Генералова, В.Осипанова, О.Ульянова та П.Шевирьова 8 травня 1887 повісили в Шліссельбурзькій фортеці. Ін. терористи отримали покарання від довічного ув'язнення до 10 років каторжних робіт, або поселення в Сибіру.


Література:
 1. Дело 1 марта1881 г.: Процес Желябова, Перовской и других (Правительственный отчет). СПб., 1906
 2. 1 марта1887 г.: Дело П. Шевырева, А. Ульянова и др. М.–Л., 1927
 3. Волк С.С. "Народная воля": 1879–1882. М.–Л., 1966
 4. Троицкий Н.А. "Народная воля" перед царским судом 1880–1891 гг. Саратов, 1971
 5. Боханов А. Император Александр III. М., 1998
 6. Політичний терор і тероризм в Україні: XIX–ХХ ст.: Історичні нариси. К., 2002
 7. Волковинський В., Ніконова І. Революційний тероризм в Російській імперії і Україна (друга половина XIX – початок ХХ ст.). К., 2006.

Посилання:
 • ГРУШЕВСЬКИЙ МИХАЙЛО СЕРГІЙОВИЧ
 • КИБАЛЬЧИЧ МИКОЛА ІВАНОВИЧ
 • НАРОДНА ВОЛЯ
 • ОЛЕКСАНДР ІІ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • ШЛІССЕЛЬБУРЗЬКА ФОРТЕЦЯ
 • ЖЕЛЯБОВ АНДРІЙ ІВАНОВИЧ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)