ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПЕРВІСНА ОБЩИНА, ПЕРВІСНА РОДОВА ОБЩИНА

  Бібліографічне посилання: Смирнов С.В. ПЕРВІСНА ОБЩИНА, первісна родова община [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pervisna_obschyna (останній перегляд: 17.07.2019)
ПЕРВІСНА ОБЩИНА, ПЕРВІСНА РОДОВА ОБЩИНА

ПЕРВІСНА ОБЩИНА, первісна родова община – осн. соціально-екон. одиниця первісного суспільства. Являла собою локалізований, автономно існуючий вироб. колектив, котрий забезпечував усіх своїх членів матеріальними засобами до життя. П.о. складалася з представників різних родів, які потрапляли до неї завдяки нормам екзогамії. Матеріальне вир-во П.о. було елементарно простим: розподілу праці на види вир-ва та спеціалізації праці ще не існувало. Засоби вир-ва і продукти, одержані в процесі вироб. діяльності, перебували в колективній власності. Матеріального заохочення або силового примусу до праці не було, мало місце лише моральне стимулювання праці. Кожен член колективу, незалежно від величини власного внеску в створення спільного продукту, мав право на свою частку в його розподілі. П.о. складалася зі статево-вікових груп, котрі відображали специфіку розподілу праці за статтю та віком. Кожна статево-вікова група виконувала тільки їй притаманні госп. функції й мала свій особливий статус. Типологія П.о. включає ранньородову, що базувалася на привласнювальному госп-ві, пізньородову, побудовану на відтворювальному госп-ві, та сусідську, котра являла собою перехідну ланку до ранньокласових суспільств.


Література:
 1. История первобытного общества: Эпоха первобытной родовой общины. М., 1986
 2. Социально-экономические отношения и соционормативная культура. В кн.: Свод этнографических понятий и терминов. М., 1986
 3. Гиренко Н.М. Социология племени. М., 1991.

Посилання:
 • ПЕРВІСНІСТЬ, ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО
 • РІД

 • Пов'язані терміни:
 • ДАВНЯ ІСТОРІЯ
 • МЕЗОЛІТ
 • ВЛАСНІСТЬ
 • ЗЕМЛЕРОБСТВО


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)