ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПІКІНЕРІВ ПОВСТАННЯ 1769–1770

  Бібліографічне посилання: Путро О.І. ПІКІНЕРІВ ПОВСТАННЯ 1769–1770 [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pikineriv_povstannia_1769 (останній перегляд: 19.09.2019)
ПІКІНЕРІВ ПОВСТАННЯ 1769–1770

ПІКІНЕРІВ ПОВСТАННЯ 1769–1770 – повстання в Пд. Україні солдатів Дніпровського і Донецького пікінерських полків. Гол. вимогою повстанців було звільнення від пікінерської служби й повернення їм козац. прав і статусу козацтва. Особливо погіршилося становище солдатів пікінерських полків у зв'язку з російсько-турецькою війною 1768–1774. Масового характеру набули серед пікінерів такі форми боротьби, як відмова від виконання військ. служби і втечі з "постів". Із жовтня 1769 рух пікінерів набув найактивніших форм – збройних виступів і повстання, що охопили значну територію Полтавщини. Пікінери об'єднувалися із запороз. козаками і вступали в сутички з каральними загонами. П.п. було придушено на поч. 1770. За наказом командуючого рос. 2-ю армією, що була розташована в той час в Україні, генерал-аншефа П.Паніна найбільш непокірні пікінери були піддані жорстокому покаранню – биттям т. зв. катівським батогом. Деякі з повстанців померли під час катувань, решта була заслана на довічні каторжні роботи. Донецький пікінерський полк було відправлено для ведення бойових дій проти крим. татар.


Література:
 1. Гуслистый К.Г. Вопросы истории Украины и этнического развития украинского народа (период феодализма). К., 1963
 2. Путро О.І. Соціально-економічний розвиток і антифеодальна боротьба козацтва Лівобережної України в другій половині ХVIII ст.: Автореф. дис. … канд. істор. наук. К., 1970.

Посилання:
 • ПІКІНЕРСЬКІ ПОЛКИ
 • РОСІЙСЬКО-ТУРЕЦЬКА ВІЙНА 1768–1774

 • Пов'язані терміни:
 • ДЕНИСЕНКО (ДЕНИСОВ) ПАВЛО
 • КАТЕРИНИНСЬКА ПРОВІНЦІЯ
 • КОРОПЧЕВСЬКИЙ ПАВЛО ГРИГОРОВИЧ
 • ПІКІНЕРСЬКІ ПОЛКИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)