ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПІОНЕРСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ

  Бібліографічне посилання: Васильєв В.Ю., Кубальський О.Н. ПІОНЕРСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pionerska_orhanizatsiia (останній перегляд: 16.09.2019)
ПІОНЕРСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ

ПІОНЕРСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ – масова дитяча комуніст. орг-ція, яка об'єднувала дітей і підлітків від 10-ти до 15-ти років. В Україні П.о. була складовою Всесоюзної піонерської орг-ції ім. В.Леніна. Діяльністю піонерів України опікувалася Ленінська комуністична спілка молоді України. Осн. метою П.о. було виховання дітей у дусі відданості комуніст. партії та рад. д-ві.

Перші дитячі комуніст. групи в Україні виникли на поч. 1920-х рр. при комсомольських осередках. 1922 вони почали називатися групами юних спартаківців. За постановою 2-ї Всерос. конференції Рос. комуніст. спілки молоді (19 травня 1922) в рад. республіках створювалася єдина комуніст. орг-ція дітей. У липні 1922 ЦК Комуніст. спілки молоді України схвалив статут нової орг-ції піонерів України. 1924, після смерті В.Леніна, групи юних спартаківців перейменовано на дитячі комуніст. групи юних піонерів ім. В.Леніна, усіх піонерів об'єднали в загони. В Україні налічувалося 360 тис. піонерів. П.о. перетворилася на один із каналів комуніст. виховання дітей. Наприкінці 1920-х – на поч. 1930-х рр. чисельність піонерів в Україні стрімко зростала. 1929 П.о. налічувала 550 тис. піонерів, 1930 – 860 тис., 1933 – 1307 тис. піонерів. У діяльності піонерських загонів отримали поширення художньо-самодіяльні, драм., тех., авіамодельні гуртки, військово-фізкультурна робота. Було проведено водний похід піонерів із Києва до Запоріжжя, похід на Перекоп, шахово-шашковий похід. Організовувалася оздоровча робота серед дітей у піонерських таборах і санаторіях.

Водночас органи влади використовували піонерів у політ. кампаніях: колективізації, розкуркуленні, здійсненні політ. репресій. Під час голодомору 1932–1933 років в УСРР у практику ввійшла охорона піонерами колг. врожаю, створювалися піонерські дозори з охорони хліба. Широко застосовувалася праця піонерів під час проведення с.-г. робіт.

Під час нападу гітлерівців на СРСР багато піонерів були розвідниками в партизан. загонах, підпільних орг-ціях, у частинах Червоної армії. Чимало піонерів було нагороджено орденами та медалями. Звання Героя Рад. Союзу присвоєно піонерові В.Котику.

Після закінчення Другої світової війни стрімко зросла ідеологічна робота в піонерських орг-ціях, велика увага приділялася військово-патріотичному вихованню, організації загонів червоних слідопитів, юних друзів Рад. армії та ВМФ, прикордонників, міліції. У піонерських орг-ціях діяли загони тимурівців, "зелених" і "голубих" патрулів, піонерських супутників учнівських вироб. бригад. Постійну виховну роботу з піонерами проводили позашкільні заклади республіки: палаци та будинки піонерів і школярів, станції юних техніків і натуралістів, екскурсійно-туристичні станції, піонерські табори ("Артек", "Молода гвардія" – найвідоміші). Для піонерів України видавалися респ. газети "Зірка", "Юний ленінець", ж. "Піонерія". Але притаманними для піонерських орг-цій були надмірні ідеологізація та формалізм. Їхньою діяльністю продовжував керувати комсомол, який використовував вожатих, призначених з-поміж комсомольців або старших піонерів. 1990 в Україні налічувалося понад 3,5 млн піонерів. Із розпадом СРСР та здобуттям незалежності України П.о. як один із каналів ідеологічного впливу на дітей припинила існування. Упродовж 1990-х рр. в Україні виникли різні піонерські орг-ції, які є складовою сучасного дитячого руху.


Література:
 1. Ваккер Д.Л. Піонерія України. К., 1962
 2. Всесоюзная пионерская организация имени В.И. Ленина: Документы и материалы (1920–74 гг.). М., 1974
 3. Піонерія України: 1917–1941: Збірник: Документи, спогади, фотографії. К., 1979.

Посилання:
 • АРТЕК
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ГОЛОДОМОР 1932–1933 РОКІВ В УСРР
 • КОТИК ВАЛЯ
 • КИЇВ
 • ЛЕНІН ВОЛОДИМИР ІЛЛІЧ
 • ЛЕНІНСЬКА КОМУНІСТИЧНА СПІЛКА МОЛОДІ УКРАЇНИ
 • ПЕРЕКОП
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • ЗАПОРІЖЖЯ

 • Пов'язані терміни:
 • ДИТЯЧІ ТА ПІДЛІТКОВІ ОРГАНІЗАЦІЇ СКАУТІВ І ПІОНЕРІВ В УКРАЇНІ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)