ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПОХОЖІ СЕЛЯНИ

  Бібліографічне посилання: Гурбик А.О. ПОХОЖІ СЕЛЯНИ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pokhozhi_seliany (останній перегляд: 16.07.2019)
ПОХОЖІ СЕЛЯНИ

"ПОХОЖІ" СЕЛЯНИ – категорія сільс. населення на укр., білорус. і литов. землях Великого князівства Литовського в 14–16 ст. У великокнязівських та шляхетських помістях "П."с. володіли певним наділом землі. Після сплати всіх необхідних податків і повинностей вони мали право на вільний перехід в ін. поселення. При великокнязівському пожалуванні сіл з "П."с. магнатам та шляхті останні ставали лише власниками землі, а не особи "похожого" господаря, який мав право вільно переселитися в ін. місце. Статус "похожого" селянина визначався часто угодою між останнім та його сюзереном. І скільки б часу "похожий" не проживав у володінні феодала, він, представивши вказану письмову угоду, міг вийти на волю, залишивши землю сюзеренові. "Похожими" також визнавалися ті невільні категорії населення (челядь, коланні, отчичі та ін.), яких у голодні роки феодал добровільно відпускав "кормитися".


Література:
 1. Любавский М.К. Областное деление и местное управление Литовско-Русского государства ко времени издания первого Литовского статута. М., 1892
 2. Довнар-Запольский М. Государственное хозяйство Великого княжества Литовского при Ягеллонах, т. 1. К., 1901
 3. Греков Б.Д. Крестьяне на Руси. М.–Л., 1946
 4. Похилевич Д.Л. Крестьяне Белоруссии и Литвы в XVI–XVIII вв. Львов, 1957
 5. Гурбик А.О. Еволюція соціально-територіальних спільнот в середньовічній Україні (волость, дворище, село, сябринна спілка). К., 1998.

Посилання:
 • ЧЕЛЯДЬ (РАБИ)
 • МАГНАТИ
 • ОТЧИЧІ
 • ШЛЯХТА, ШЛЯХЕТСТВО
 • ВЕЛИКЕ КНЯЗІВСТВО ЛИТОВСЬКЕ

 • Пов'язані терміни:
 • ЛЮЗНІ ЛЮДИ (LOПNI, ГУЛЬТЯЇ)


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)