ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПОКРОВИ БОГОРОДИЦІ ЦЕРКВА В М. ФАСТІВ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  Бібліографічне посилання: Зінченко А.Л. ПОКРОВИ БОГОРОДИЦІ ЦЕРКВА в м. Фастів Київської області [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pokrovy_Bohorodytsi_F (останній перегляд: 16.06.2019)
ПОКРОВИ БОГОРОДИЦІ ЦЕРКВА В М. ФАСТІВ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОКРОВИ БОГОРОДИЦІ ЦЕРКВА в м. Фастів Київської області. Церкву збудовано 1779–81 на місці зруйнованого давнього храму, спорудженого, за переказами, на поч. 18 ст. коштом С.Палія. Саме тому й за сущою нині церквою закріпилася назва "Палієвої" церкви. 1862 відремонтовано дзвіницю, а до самої церкви із зх. прибудовано ґанок. Внаслідок перебудови 1902 вона значною мірою втратила первісні форми. 1975–77 пам'ятку відреставровано: у первісному вигляді відновлено конструкцію зрубів та перекриттів, довкола церкви влаштовано опасання у вигляді відкритої аркадної галереї. Верхи й дахи покриті ґонтом.

У 1930-х рр. церкву було закрито, в роки Другої світової війни вона знову почала діяти. 1959 її знову було закрито, й споруда почала занепадати, у серед. 1960-х рр. упав центр. верх. Для відбудови церкви було виділено 40 тис. карбованців і запрошено майстрів із Галичини. Поправу храму 1970-х рр. було виконано Львів. реставраційною майстернею. Замість чорного заліза її знову було покрито ґонтом, нижні вінця замінено дубовим брусом, а довкола храму споруджено опасання. Із 1990 перед Великоднем у церкві відновлено богослужіння.

Будівля церкви Покрови поєднує давні форми укр. храмотворення (квадрати в плануванні, площинне компонування першого залому) з формотворенням 18 ст., що виявляється в пружних криволінійних поверхнях другого залому. Цілісність компонування, єдність і гармонія форм, неповторність архіт. образу, що відтворює досягнення церк. буд-ва козац. доби, надають цій споруді значення визначної пам'ятки укр. дерев'яного зодчества, шедевру нац. архітектури.


Література:
  1. Памятники градостроительства и архитектуры, т. 1: Киев. Киевская область. К., 1983
  2. Вечерський В.В. Українські дерев'яні храми. К., 2007.

Посилання:
  • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
  • ГАЛИЧИНА
  • КАРБОВАНЕЦЬ
  • ПАЛІЙ (ГУРКО) СЕМЕН ПИЛИПОВИЧ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)