ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПОЛІТИЧНІ ВІДДІЛИ

  Бібліографічне посилання: Ганжа О.І. ПОЛІТИЧНІ ВІДДІЛИ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Politychni_viddily (останній перегляд: 23.07.2019)
ПОЛІТИЧНІ ВІДДІЛИ

ПОЛІТИЧНІ ВІДДІЛИ, політвідділи – партійно-політ. органи, які створювалися ЦК РКП(б)/ ВКП(б) з метою посилення парт. контролю та поліпшення політ. роботи в Червоній армії й на окремих, найбільш важливих ділянках соціально-екон. життя країни. Перші політвідділи були створені в Червоній армії 1918. Наказом РВР Укр. рад. армії 1 грудня 1918 у складі її штабу було утворено політвідділ (нач. – І.Назаров). Спочатку П.в. виступали як апарат військових комісарів, допомагали їм у роботі серед червоноармійців, у розстановці політпрацівників у частинах, у контролі за діяльністю військ. спеціалістів. Постановою ЦК РКП(б) від 25 жовтня 1918 на них були покладені функції керівних парт. органів у ЗС. 12 листопада 1918 нар. комісар у військ. справах УСРР затвердив положення про політвідділ нар. комісаріату у військ. справах УСРР, згідно з яким він керував діяльністю всіх нижчих П.в. тилу і фронту. Його начальник призначався нар. комісаром у військ. справах УСРР за представленням ЦК КП(б)У.

15 травня 1919 було створено Політ. управління Реввійськради (ПУР) РСФРР, яке, після формального об'єднання всіх військ. сил рад. республік (червень 1919), здійснювало кер-во парт. роботою у військах. Потому політвідділи перейшли в підпорядкування ПУР СРСР, існували до розвалу СРСР.

На об'єднаному пленумі ЦК і Центр. контрольної комісії ВКП(б) 24 січня 1933 було прийнято рішення про створення надзвичайних партійно-держ. органів влади – П.в. машинно-тракторних станцій та радгоспів. Вони повинні були забезпечувати "партійне око і контроль в усіх сферах роботи та життя як самих МТС і радгоспів, так і колгоспів, які обслуговувалися МТС". П.в. МТС стали незалежною від місц. і респ. органів структурою, що домагалася виконання вказівок Кремля на місцях. Вони підпорядковувалися політ. управлінню наркомату землеробства СРСР на чолі з А.Касаткіним. Зав. с.-г. відділу ЦК ВКП(б) Л.Каганович у Кремлі та 2-й секретар ЦК КП(б)У П.Постишев у Харкові підбирали армійських політпрацівників на роботу до П.в. МТС УСРР. Їм надавалися широкі повноваження у кер-ві колгоспами, здійсненні контролю над одноосібниками. Навесні 1933 П.в. були створені при всіх МТС та радгоспах. На поч. 1934 в УСРР налічувалося 846 П.в., в яких працювало 4,5 тис. осіб. Вони, разом із заступниками начальників політвідділів по ДПУ УСРР, здійснювали політ. чистки колгоспів, радгоспів, МТС. 28 листопада 1934 рішенням пленуму ЦК ВКП(б) П.в. МТС були злиті з місц. парт. органами (1941–43 тимчасово відновлені). У радгоспах політвідділи проіснували до 1940.

П.в. створювалися й на залізничному (липень 1933) та водному транспорті (квітень 1934), де діяли до 1956.


Література:
 1. Очерки истории коллективизации сельского хозяйства союзных республик. М., 1963
 2. Історія селянства Української РСР, т. 2. К., 1967
 3. Історія Української РСР, т. 8, кн. 1. К., 1979
 4. Кульчицький С.В. 1933: Трагедія голоду. К., 1989
 5. Його ж. Ціна "великого перелому". К., 1991
 6. Конквест Р. Жнива скорботи: Радянська колективізація і голодомор. К., 1993
 7. Історія українського селянства, т. 2. К., 2006.

Посилання:
 • КАГАНОВИЧ ЛАЗАР МОЙСЕЙОВИЧ
 • ХАРКІВ
 • КОЛГОСПИ
 • МАШИННО-ТРАКТОРНІ СТАНЦІЇ (МТС)
 • ПОСТИШЕВ ПАВЛО ПЕТРОВИЧ
 • РАДГОСПИ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • ВІЙСЬКОВІ КОМІСАРИ

 • Пов'язані терміни:
 • РАДЯНСЬКА АРМІЯ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)