ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПОЛІТИЧНИЙ ІСЛАМ

  Бібліографічне посилання: Кирюшко М.І. ПОЛІТИЧНИЙ ІСЛАМ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Politychnyj_islam (останній перегляд: 18.07.2019)
ПОЛІТИЧНИЙ ІСЛАМ

ПОЛІТИЧНИЙ ІСЛАМ – подвійне за змістом поняття, яке означає: 1) рух мусульман за набуття держ. влади з метою використання держави як знаряддя, засобу або першого кроку до глобального утвердження ісламу в регіоні або у світі в цілому; 2) окрему ідеологію або сукупність ідеологій, спільним витоком яких є уявлення про принципову неподільність політики та релігії ісламу, а природним наслідком – діяльність зі створення ісламських д-в як бази для поширення й утвердження ісламу у світі.

Кристалізація змісту П.і. відбувається шляхом його відокремлення від поняття "ісламська політика", яка означає участь мусульман, ісламських рухів та ісламських партій у політ. процесі в д-вах різного типу. Чітко окреслюється специфіка П.і. як сукупності політ. ідеологій і дій, спрямованих на створення д-ви або співдружності д-в, в яких будуть забезпечені максимально сприятливі умови для життя згідно із приписами ісламу.

П.і. залежно від засобів ісламізації політики має поміркований (впровадження своїх ідей за допомогою легальних мирних засобів) та радикальний (практика насилля, екстремізму, протистояння з іншовірними) рівні. П.і. набуває радикалізованих форм у разі, коли його прибічники не мають можливості рухатися до своєї мети за допомогою легальних засобів. Запобіжниками радикалізації П.і. є розв'язання екон. і правових проблем мусульманського населення, налагодження широких комунікацій із політично активними мусульманськими орг-ціями, підтримка ідеї поміркованого ісламу "васатиййа" (ісламської поміркованості).

Нерозв'язані проблеми мусульманської спільноти призвели до появи в Україні перших проявів П.і. Його типовим представником в Україні стала реліг. орг-ція, яка називає себе партією "Хізб ат-Тахрір" ("Партія визволення").


Література:
  1. Кирюшко М. Партія "Хізб ат-Тахрір": Поява в Україні. В кн.: Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України, вип. 40. К., 2008.

Посилання:
  • ДЕРЖАВА
  • ІСЛАМ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)