ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПОЛТАВЕЦЬ-ОСТРЯНИЦЯ ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Осташко Т.С. ПОЛТАВЕЦЬ-ОСТРЯНИЦЯ Іван Васильович [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Poltavets_O (останній перегляд: 25.08.2019)
ПОЛТАВЕЦЬ-ОСТРЯНИЦЯ ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ

ПОЛТАВЕЦЬ-ОСТРЯНИЦЯ Іван Васильович (26.09.1890–1957) – військ. і політ. діяч, полковник Збройних сил Української Держави 1918. Н. в с. Суботів (нині село Чигиринського р-ну Черкас. обл.). Походив із давнього козацько-старшинського роду, нащадок козац. полковника Степана Остряниці. Закінчив Сум. кадетський корпус і Чугуївське військ. уч-ще (1914). Учасник Першої світової війни, служив у 75-му піх. Севастопольському полку, за бойові заслуги був нагороджений Георгіївською зброєю. Штабс-капітан рос. армії.

Закінчив Офіцерську стрілец. школу в Оранієнбаумі (нині м. Ломоносов у складі Петродворцового р-ну Санкт-Петербурга), служив у запасному броньованому дивізіоні в Петрограді (нині м. С.-Петербург), після Лютневої революції 1917 брав участь в українізації військ. частин. За його активною участю в Україну були повернуті вивезені царською адміністрацією запоріз. козац. прапори та клейноди. У жовтні 1917 був організатором Всеукраїнського з'їзду Вільного козацтва, на якому обраний ген. писарем. За часів Української Держави – ген. писар власної канцелярії гетьмана України П.Скоропадського. У грудні 1918 разом із П.Скоропадським виїхав в еміграцію. Із 1919 жив у Німеччині. У січні 1921 виступив як розкольник гетьман. руху, заснував Укр. вільнокозац. т-во, згодом – Укр. нац. козац. т-во, яке існувало із січня 1923 в Мюнхені (Німеччина) і мало виразний авторитарний характер. Видавав газ. "Український козак". 1926 проголосив себе "гетьманом і національним вождем всієї України обох боків Дніпра та військ козачих і запорозьких".

1935 заснував у Мюнхені політ. орг-цію Український національний козацький рух (УНАКОР). Політ. платформа УНАКОРу, викладена в його статуті, наближалася до програми Націонал-соціаліст. робітничої партії Німеччини від 24 лютого 1920. У ній наголошувалося на близькості з націонал-соціаліст. рухом та італ. фашист. рухом. Видавав друкований орган УНАКОРу – "Бюлетень українського козацтва" (Мюнхен, 1935). Гол. мету УНАКОР вбачав у необхідності створення укр. козац. націонал-соціаліст. укладу нар. життя. З огляду на вкрай правий характер політ. платформи УНАКОРу орг-ція не мала підтримки серед укр. політ. еміграції. Після поразки Німеччини в Другій світовій війні її лідер відійшов від активної політ. діяльності.

П. у м. Мюнхен.


Література:
 1. Євтимович В. Перше ставлення в гетьмана. В кн.: За велич нації: У двадцяті роковини відновлення Української гетьманської держави. Львів, 1938
 2. Prokoptschuk G. Ukrainer in München, bd 1. München, 1958
 3. Лободаєв В. Спроба відродження козацтва за часів правління гетьмана П. Скоропадського. В кн.: Український консерватизм і гетьманський рух: Історія, ідеологія, політика, вип. 1. К., 2000
 4. Осташко Т. Український козацький рух в еміграції (1919–1939). Там само.

Посилання:
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ГЕТЬМАН
 • ЛЮТНЕВА РЕВОЛЮЦІЯ 1917
 • ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА І УКРАЇНА. ПЕРША СВІТОВА ВІЙНА (ВЕЛИКА ВІЙНА)
 • САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
 • СКОРОПАДСЬКИЙ ПАВЛО ПЕТРОВИЧ
 • УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА
 • УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ КОЗАЦЬКИЙ РУХ (УНАКОР)
 • ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ З'ЇЗД ВІЛЬНОГО КОЗАЦТВА У ЧИГИРИНІ 1917 Р.
 • ЗБРОЙНІ СИЛИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ 1918

 • Пов'язані терміни:
 • ОСТРОЗЬКА УГОДА 1670
 • ВІЛЬНЕ КОЗАЦТВО
 • ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ З'ЇЗД ВІЛЬНОГО КОЗАЦТВА У ЧИГИРИНІ 1917 Р.


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)