ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПРОХАННЯ МАЛОРОСІЙСЬКОГО ШЛЯХЕТСТВА 1764

  Бібліографічне посилання: Струкевич О.К. ПРОХАННЯ МАЛОРОСІЙСЬКОГО ШЛЯХЕТСТВА 1764 [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Prokhannia_shliakhetstva_1764 (останній перегляд: 21.02.2019)
ПРОХАННЯ МАЛОРОСІЙСЬКОГО ШЛЯХЕТСТВА 1764

ПРОХАННЯ МАЛОРОСІЙСЬКОГО ШЛЯХЕТСТВА" 1764, "Прошение малороссийского шляхетства и старшин, вместе с гетманом, о восстановлении разных старинных прав Малороссии, поданное Екатерине II в 1764 году". Документ комплексно відобразив особливості суспільно-політ. та політико-культ. розвитку Гетьманщини протягом 1750-х – поч. 1760-х рр. "Прохання..." підпорядковане прагненню провідних верств Лівобережної України зміцнити її як окреме політ. тіло у складі Російської імперії, організоване на засадах шляхетської демократії та очолене авторитетною інституцією гетьманства. Документ прийнято за гетьманування К.Розумовського на дорадчому старшинському з'їзді в Глухові в грудні 1763. Він складався із 23-х пунктів, що стосувалися, зокрема, обрання гетьмана з наступним підтвердженням вибору імператрицею; запровадження в Україні вищої суд. установи – трибуналу, регулярного скликання сейму або ген. ради; звільнення України від безплатного утримання розквартированих рос. військ; реформування козац. армії; повернення Гетьманщині територій, забраних рос. урядом; відновлення митного кордону з Росією; виплати укр. народу боргів; заснування в Україні за європ. зразками ун-тів, г-зій, друкарень та ін. Рос. імп. Катерина II розцінила цей документ як неприйнятний для рос. самодержавства і скасувала в Україні гетьманство, призначила малорос. генерал-губернатора, а також запровадила 2-гу Малорос. колегію.

Дж.: Прошение малороссийского шляхетства и старшин вместе з гетманом, о возстановлении разных старинных прав Малороссии, поданное Екатерине II в 1764 году. "Киевская старина", 1882, № 6.


Література:
 1. Струкевич О.К. Про остаточне знищення гетьманства на Україні та заснування другої Малоросійської колегії. "УІЖ", 1993, № 7.

Посилання:
 • ГЕТЬМАН
 • ГЕТЬМАНЩИНА
 • ГЛУХІВ
 • КАТЕРИНА ІІ, КАТЕРИНА II ОЛЕКСІЇВНА ТА ЇЇ ПОЛІТИКА СТОСОВНО УКРАЇНИ
 • ЛІВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА, ЛІВОБЕРЕЖЖЯ
 • РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
 • РОЗУМОВСЬКИЙ КИРИЛО ГРИГОРОВИЧ
 • САМОДЕРЖАВСТВО


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)