ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПРОЦЕС 59-ТИ 1941

  Бібліографічне посилання: Забілий Р.В. ПРОЦЕС 59-ти 1941 [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Protses_59ty_protses_Druhoi_ekzekutyvy_OUN (останній перегляд: 23.02.2019)
ПРОЦЕС 59-ТИ 1941

ПРОЦЕС 59-ти 1941 – закритий політ. процес, проведений рад. карально-репресивними органами у Львові 15–18 січня 1941 проти членів Організації українських націоналістів, частина з яких займали високі посади в кер-ві орг-цією в Західній Україні. Перші арешти відбулися у вересні 1940. Заарештованих (59 осіб, серед яких – 22 жінки та 37 чоловіків), здебільшого студентів Львів. ун-ту й учнів середніх шкіл, звинуватили в приналежності до ОУН та антидерж. діяльності. Серед заарештованих були члени Крайової екзекутиви ОУН на зх. укр. землях, зокрема М.Матвійчук (керівник розвідувальної референтури), К.Арпад-Березовський (керівник пропагандивної референтури), Р.Горбаль (заст. керівника Львів. міськ. проводу ОУН), Р.-Д.Клячківський (керівник Юнацтва ОУН у Станіславській обл. і член Крайової екзекутиви ОУН) та ін.

Під час досуд. слідства деякі заарештовані визнали свою "провину" перед рад. владою, однак більшість підсудних заявили про вороже ставлення до неї. Засуджених утримували у Львів. в'язницях № 1 ("Бригідки") та № 2 ("тюрма на Лонцького"). Із заг. кількості заарештованих 42-х засуджено на смерть; 17 отримали по 10 років ув'язнення у виправно-трудових таборах СРСР та позбавлення громадян. прав на 5 років. На прохання К.Студинського 21 особу, попередньо засуджену до смерті, помилувано та переведено в тюрму в м. Бердичів. Після початку радянсько-нім. війни 1941–45 в червні 1941 деяким в'язням вдалося втекти із ув'язнення, зокрема Г.Столяр, Т.Винників, Р.-Д.Клячківському та іншим.


Література:
 1. Комар Л. Процес 59-ти. Б/м, 1990
 2. Киричук Ю. Терор і тероризм у Західній Україні. В кн.: Політичний терор і тероризм в Україні: ХIХ–ХХ ст.: Історичні нариси. К., 2002
 3. Радянські органи державної безпеки у 1939 – червні 1941 р.: Документи ГДА СБ України. К., 2009.

Посилання:
 • БЕРДИЧІВ
 • БРИГІДКИ
 • КЛЯЧКІВСЬКИЙ РОМАН-ДМИТРО
 • ЛЬВІВ
 • ОРГАНІЗАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ
 • СТУДИНСЬКИЙ КИРИЛО ЙОСИПОВИЧ
 • ЗАХІДНА УКРАЇНА, ЯК ТЕРМІН


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)