ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ПШЕНИЧНИЙ ГОРДІЙ СЕМЕНОВИЧ

  Бібліографічне посилання: Ємельянова Т.О., Папакін Г.В. ПШЕНИЧНИЙ Гордій Семенович [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Pshenychnyj_H_S (останній перегляд: 20.02.2019)
ПШЕНИЧНИЙ ГОРДІЙ СЕМЕНОВИЧ

ПШЕНИЧНИЙ Гордій Семенович (03.01.1914–1994) – архівіст, один із фундаторів і багаторічний керівник Центр. держ. архіву кінофотофонодокументів України. Н. в с. Карабчиїв (нині село Ружинського р-ну Житомир. обл.). Закінчив Бердичівський пед. технікум (1933), навч. на істор. ф-ті Київ. ун-ту (1952). Із 1938 – на роботі в архів. установах: заст. завідувача обласного парт. архіву, начальник архів. відділу Управління НКВС по Житомир. обл. УРСР. Із серпня 1941 займався евакуацією архів. документів у Полтавській області, був начальником групи евакуації архівів 5-ти областей, розміщених у м. Балашов Саратовської обл. РРФСР. Навесні 1942 направлений у район діючої армії Донського і Сталінградського фронтів. Із початком звільнення України від нацистів у складі однієї з оперативних груп архів. працівників здійснював пошук та збирання трофейних документів окупаційних установ.

Вагомим є його внесок у справу отримання архів. фондів україніки. 1945 брав безпосередню участь у передачі Чехословаччиною укр. стороні зібрання Укр. істор. кабінету в Празі.

Наприкінці 1943 призначений на посаду директора Центр. держ. архіву фонофотокінодокументів УРСР (ЦДАКФФД УРСР). П. зробив вагомий особистий внесок у справу взаємодії архіву із джерелами комплектування, зокрема кіностудіями, к-тами телебачення та радіомовлення, редакціями газет, приватними особами; запровадив нові підходи до експертизи цінності аудіовізуальних документів, контролю за організацією зберігання їх в архівах кіно- і телестудій, фоноархівах установ радіомовлення. З його ініціативи в державних архівах областей України були відкриті відділи, які приймали на постійне зберігання аудіовізуальні документи. ЦДАКФФД УРСР посів місце науково-методичного центру роботи з аудіовізуальними документами.

Чимало зусиль доклав П. для забезпечення збереженості аудіовізуальних документів, для чого 1 січня 1975 була введена в дію окрема 3-поверхова споруда архіву. Він особисто керував тех. обладнанням, створивши унікальну конструкцію першого у світ. практиці спец. стелажу для зберігання кінодокументів, за яку отримав авторське свідоцтво; конструкції стаціонарної установки для механізованої консерваційно-реставраційної обробки фотонегативів на плівці та склі різних розмірів.

Значну увагу П. приділяв використанню інформації аудіовізуальних документів. Він став укладачем низки документальних фотоальбомів, збірників документів, керівником колективу укладачів анотованих каталогів: "Кинолетопись Украинской ССР в Великой Отечественной войне Советского Союза 1941–1945 гг." (1975), "Кинолетопись Украинской ССР за 60 героических лет: 1917–1977" (1977).

Автор фахових публікацій з архівознавчої тематики в галузевих виданнях; учасник 7-го Міжнар. конгресу архівістів (Москва, 1972), ін. наук. конференцій, семінарів.

Нагороджений орденами Вітчизняної війни 2-го ст. (1985), Трудового Червоного Прапора (1989), медаллю "Ветеран праці" (1974), знаками "Відмінник кінематографії" (1977), "Відмінник архівної справи" (1986), Грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1974).

Постановою КМ України від 28 грудня 1998 Центр. держ. кінофотофоноархіву України присвоєно ім'я Г.Пшеничного.


див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
  • ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА
  • МОСКВА
  • ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСТЬ

  • Пов'язані терміни:
  • ПРАЗЬКИЙ АРХІВ
  • ЦЕНТРАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІСТОРИЧНИЙ АРХІВ УКРАЇНИ У КИЄВІ
  • ЦЕНТРАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ КІНОФОТОФОНОАРХІВ УКРАЇНИ


  • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
    із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)